Özdemir: Berlin Türkiye'ye fazla nazik davrandı

Özdemir, "'Sayın Erdoğan'a kibar davranırsak o da bize karşı kibar olur' şeklindeki politika büyük bir gürültüyle yıkıldı" dedi

Özdemir: Berlin Türkiye'ye fazla nazik davrandı

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye ile Almanya gerilimi ve gazeteci yazar Doğan Akhan’ın Türkiye’nin talimatı ile İspanya’da gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Özdemir, "İspanyol hükümetinin de halihazırda Türkiye'de yaşananları takip ettiğine, Türkiye'nin başına buyruk davranan, açık bir cezaevine döndüğünün farkında olduğuna eminim" şeklinde konuştu.

Alman televizyonu ARD'nin sabah programında açıklamalarda bulunan Özdemir, Alman hükümetini ise Türkiye'ye çok uzun bir süre "fazla nazikçe" karşılık vermekle eleştirdi.

Cem Özdemir, "'Sayın Erdoğan'a kibar davranırsak o da bize karşı kibar olur' şeklindeki politika büyük bir gürültüyle yıkıldı" dedi.

Özdemir, "Türkiye'nin hazırladığı absürt teröre destek veren Alman şirketleri listesine karşılık Alman hükümetinin Hermes kredi garantisinin gözden geçirilmesi tehdidinin ardından Türkiye'den sadece 24 saat içinde tepki alındığını" savundu.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı "Erdoğan'ın kolunun Almanya ve Avrupa'ya kadar uzanamayacağını göstermenin zamanıdır" dedi.

Özdemir, Erdoğan'ın provokasyon yapmakla suçlayan Özdemir, provokasyonların ardında siyasi bir hesap yattığını öne sürdü.

Yeşiller Partisi milletvekili Özdemir, "Erdoğan egemenliğini güçlendirmek için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında olayların sürekli çığırından çıkmasına ihtiyaç duyuyor. Yoksa insanlar ekonominin durumu nedir, Türkiye neden izole olmuş durumda, neden ülkenin dünyadaki dostları giderek azalıyor, diye sormaya başlar. İnsanların bunu sormaması içinse düşmanlara ihtiyaç duyuluyor" şeklinde konuştu. 

(Kaynak: DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 23:36
YORUM EKLE