‘Oylarım BBP'ye gidiyor’ diyen BDP isim ve amblem değiştiriyor

BBP, bölgede birçok ilde Türkiye ortalamasının bile üzerine çıktı.

‘Oylarım BBP'ye gidiyor’ diyen BDP isim ve amblem değiştiriyor

BBP'nin Bahçeli'nin miting yaptığı Diyarbakır'da bile MHP'yi geçtiğine dikkat çeken BDP, "O oylar bizimdi seçmenimiz karıştırdı" diyerek harekete geçti...

BDP seçim dönemindeki adaylık istifaları nedeniyle 2. Olağan Büyük Kongresi’ni topluyor. 4 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirilecek kongrede Selahattin Demirtaş’ın yeniden başkan seçilmesi bekleniyor. Program ve tüzük değişikliğinin yanı sıra partinin amblemi ve isminin de değiştirilmesi gündemde.

"BAĞIMSIZLARIN İSMİNİ BULAMAYAN BBP'YE OY VERDİ"

Parti yönetimi amblem için zafer işareti ile fotoğraf şeklindeki mevcut amblemin çizgiye dökülmüş hali arasında karar verecek. İsim ve amblem değişikliğinin gerekçesi ise ilginç. BDP’lilere göre 12 Haziran seçimlerinde bazı BDP seçmenleri seçim pusulasında oy verecekleri bağımsız adayların ismini bulmakta zorlanınca partiye oy vermek istedi. Ancak BDP listede bulunmadığı için, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) amblemini kapatılan DTP’nin amblemi ile karıştıran seçmen BDP yerine BBP’ye oy verdi. Böylece bölgede sadece tabela partisi konumunda olan BBP, bölgede birçok ilde Türkiye ortalamasının bile üzerine çıktı.

İŞTE BBP'NİN OY ORANLARI

BBP, 12 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 0.74 oy almasına karşın Diyarbakır’da 0.83, Batman’da 1.48, Şırnak’ta 1.05, Van’da 1.24, Siirt’te 1.45, Bitlis’te 1.34, Bingöl’de 1.14 oranında oy almıştı.

İnan Gedik / Habertürk

YORUM EKLE