Orman ve Su İşleri Bakanı: Tsunami olmadı, deniz suyu yükseldi

Kandilli Rasathanesi, Tsunami olduğunu açıklamıştı

Orman ve Su İşleri Bakanı: Tsunami olmadı, deniz suyu yükseldi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Muğla Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6.6'lık depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Veysel Eroğlu, Bodrum'da tsunami yaşanmadığını ifade ederek, "Bodrum ile Kos Adası arasında Ege Denizi’nde vuku bulan depremde, tsunami hadisesi olmadı. Son aldığım bilgilere göre 10 santimlik bir deniz suyunun yükselmesi söz konusudur. Bu AFAD’tan aldığımız bilgidir, özellikle paylaşmak istiyorum" ifadeleri kullandı.

KANDİLLİ: TSUNAMİ 13 CM OLARAK ÖLÇÜLDÜ

Öte yandan Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, dün gece Ege açıklarında saat 01.31'de meydana gelen depremle ilgili yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğünün 6.6 olduğunu ifade ederek depremin merkezinde hissedilen şiddetin 7.0 olduğunu belirtti.

Kandilli'den tsunamiyle ilgili olarak da "Tsunami Bodrum liman içindeki istasyonda maksimum 13 cm olarak ölçüldü. Ancak güney kıyılarında 30-40 cm olarak görüldü' dedi.

Eroğlu, "Bugün maalesef Bodrum, Kos Adası civarında bir deprem vuku buldu. Biraz önce sayın Muğla Valimizle görüştüm. Allah’a çok şükür bir can kaybı yok. Herhangi bir büyük bir maddi kayıp da söz konusu değil. Sadece, Bodrum Belediyesi’ne ait bir limanda yedieminde bekleyen bazı tekneler, su bir miktar yükselince onlar zaten hurda teknelermiş; onlarda hasar var. Onun dışında önemli bir zayiyat yok. Allah’a çok şükür geçmiş olsun diyorum. Özellikle başta Bodrum olmak üzere bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum"  dedi.

Veysel Eroğlu, depremde Kos Adası’nda hayatını kaybeden vatandaşlar içinde taziyede, yaralılara ise geçmiş olsun temennisinde bulundu. Basın toplantısında tabii afetleri anlatan Bakan Eroğlu, sözü yine bugün Gökova Körfezi’nde meydana gelen depreme getirerek, "Bodrum ile Kos Adası arasında Ege Denizi’nde vuku bulan depremde, tsunami hadisesi olmadı. Son aldığım bilgilere göre 10 santimlik bir deniz suyusunun yükselmesi söz konusudur. Bu AFAD’tan aldığımız bilgidir, özellikle paylaşmak istiyorum" ifadeleri kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 23:32

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER