Orman ve Su İşleri Bakanı: Avrupa çok uyanık, uzman Suriyeli sığınmacıları kaptı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi tartışmasıyla ilgili konuştu

Orman ve Su İşleri Bakanı: Avrupa çok uyanık, uzman Suriyeli sığınmacıları kaptı
Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusuyla ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Kriterler mutlaka olacak, uygun olmayanlar vatandaş olamayacak” dedi. Eroğlu, “Su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Yani Avrupa çok uyanık” diye konuştu.

Afyonkarahisar’da konuşan Bakan Veysel Eroğlu'nun açıklamaları şöyle:

“Suriye’de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım vardı. Su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Yani Avrupa çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor. Seçilmiş akademisyen olsun, uzman olsun, bu insanları kabul etti. Netice itibarıyla bu da Avrupa’nın uyanıklığıdır.

“Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı. Yardım falan şu ana kadar gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz. Şu anda yaklaşık 12-13 milyar lira doğrudan desteğimiz var, ama bu bereket…

“Avrupa’da böyle davrandıkları için büyüme sıfıra doğru gidiyor, ama Türkiye, onların duası ve bereketiyle dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip. Cenabı Allah da onların bereketini veriyor.”

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için “Kardeşlerimize vatandaşlık imkanını vereceğiz” demiş ve “Suriyeli mülteciler arasında kalifikasyonu çok yüksek insanlar var, bu insanları ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz” diye konuşmuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 15:34
YORUM EKLE