Önder'den Erdoğan'a: Yapın sarayınızda oturun...

BDP'li vekil Önder, Gezi Parkı direnişine ilişkin olarak müfettişlere bilgi verdi...

Önder'den Erdoğan'a: Yapın sarayınızda oturun...

İçişleri Bakanı'nın Gezi Parkı direnişi sırasında polis şiddetini soruşturmak için görevlendirdiği müfettişler göreve başladı.

İçişleri Bakanlığı Müfettişleri İstanbul Valiliği'nde BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile gazeteciler Mutlu Tönbekici ve Mehveş Evin'i dinledi.

Gezi Parkı direnişinde başından beri yer alan Önder ifade için geldiği valilik girişinde yaptığı açıklamada valiliklere yüklenerek, “savaş anlayışlı valilerin çekilmesi lazım” dedi.

Önder, müfettişlerin kendilerini dinlemeye valilik binasını seçmesini de eleştirerek şunları söyledi:

"Mülkiye başmüfettişi aradı. İdari soruşturma için bilgi vermek amacıyla. Görüşmenin Valilik'te yapılması da ironik. Twitter'dan çağrıda bulundum. Binlerce bilgi ve belge geldi. Biraz savaş anlayışlı Valilerin çekilmesi lazım. Bu kentlere de hep Diyarbakır 'da görev alanlar atanıyor. Artık dil ehli, hal ehli valilerin atanması gerekiyor."

Önder Mülkiye Başmüfettişi ile yaptığı görüşmenin ardından ise şu açıklamaları yaptı:

"İçeride müfettişlere başından beri tanık olduğumuz gelişmeleri aktardık. Soruşturma başladı. Soruşturmanın selameti için buradaki yöneticiler istifa edebilirler. Bu demokratik bir seçenek. İnternette 'delilimvar.com' sitesini gösterdim, buradaki video ve görüntüleri gösterdim. Taksim Dayanışması üyeleri ile görüşmelerini istedim. Onlara bu süreci kendileriyle paylaşacaklarını anlattım. Soruşturmanın diğer iller için de başlatıldığını ve mülkiye müfettişleri görevlendirdiklerini duydum."

Gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı’nın yıkılarak kışla yapacağını Tunus'ta tekrar açıkladığına yönelik sorusu üzerine Önder, "Bu inat niye? Yapın sarayınızda oturun, yıkın viranenizde oturun! Başka ne diyebilirim" dedi.

Borsaların düşmesiyle ilgili bir soruya ise Önder, "Hissenin ne önemi var. İnsanların ne hissettiği önemli. Dünyadaki hiçbir hisse insandan önemli değildir" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 12:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER