OHAL’de iş cinayetleri raporu: İki yılda en az 3960 işçi yaşamını yitirdi

İSİG, iş cinayetlerindeki artışa ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu

OHAL’de iş cinayetleri raporu: İki yılda en az 3960 işçi yaşamını yitirdi

İSİG, OHAL sürecine ilişkin iş cinayetleri raporunu yayınladı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre 21 Temmuz 2016’dan 18 Temmuz 2018’e kadar süren OHAL döneminde iş cinayetleri yüzde 14 artış gösterdi, 2 yıllık süreçte en az 3960 işçi yaşamını yitirdi.

Rapora göre OHAL’de iş cinayetleri yüzde 14 artış gösterdi.

Yaklaşık 2 yıllık OHAL döneminde en az 3960 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydeden İSİG, iş cinayetlerindeki artışa ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

İş cinayetleri işkolları açısından özellikle sanayide artış gösterdi. İşçi ölümleri metalde yüzde 100; enerjide yüzde 20; madencilik, tekstil, kimya, ağaç/kâğıt, çimento/toprak ve taşımacılıkta yüzde 10 arttı. Diğer yandan hizmet sektöründe ise konaklamada iş cinayetleri yüzde 50 arttı.

-İş cinayetleri nedenlerinde de dikkat çekici artışlar söz konusu. Yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet nedenli işçi ölümleri yüzde 20; ezilme/göçük ve elektrik çarpması nedenli işçi ölümleri ise yüzde 15 arttı.

-İş cinayetlerinde yaş grubu/cinsiyet olarak artışın tamamını 28-50 yaş arası/erkek işçiler oluşturdu.

-İş cinayetlerinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünde yüzde 40’lık bir artış yaşandı.

-İş cinayetlerinin yaşandığı şehirlerden İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Kastamonu, Çorum, Eskişehir, Ankara, Manisa, Denizli, Aydın, Antep, Manmaraş, Diyarbakır, Elazığ… önemli oranda artış söz konusu.

Kaynak: Karınca

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 23:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER