ÖDP ve EMEP'ten 'HDP'yi dışarıdan destekleyebiliriz' açıklaması

Alper Taş ve Levent Tüzel'den açıklama

ÖDP ve EMEP'ten 'HDP'yi dışarıdan destekleyebiliriz' açıklaması

Seçimlere parti olarak katılmama kararı alan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Emek Partisi (EMEP), 1 Kasım’da HDP’ye dışarıdan destek verebileceklerini açıkladı.

Seçime girmeme kararının ardından HDP’yle bir ittifak yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak Diken’e konuşan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, şunları söyledi:

"Konuyla ilgili parti meclisimizde bir toplantı yapılacak. HDP ile seçim ittifakı ya da milletvekili adaylığıyla üzerine herhangi bir ortaklık yapmayacağız. Ancak toplantıdan çıkacak kararla; HDP’ye dışarıdan destek verebiliriz."

EMEP’in eski genel başkanı ve aynı zamanda 7 Haziran’daki genel seçimlerde HDP ile yapılan seçim ittifakında İstanbul’dan milletvekili seçilen Levent Tüzel ise parti genel kurulunun toplanıp, ne yapılacağı yönünde karar vereceğini söyledi. Tüzel de şöyle konuştu:

"Halkların tehdit altında olması ve Türkiye’deki kaos ortamı karşısında bir seçim ittifakı kararı çıkmasa dahi dışarıdan HDP’ye destek verebiliriz."

TÜZEL, 1 KASIM'DA HDP'DEN ADAY OLACAK MI?

Geçici seçim hükümeti için Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini HDP’nin aksi yöndeki yaklaşımına karşın reddeden Tüzel, 1 Kasım’da HDP’den yeniden aday olup olmayacağı sorusuna ise, "Henüz kesinleşmiş bir şey yok. Ancak milletvekili adaylığı üzerinden bir ittifak yapabileceğimizi düşünmüyorum," yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 13:57
YORUM EKLE