Öcalan'dan Talabani'ye mesaj

Abdullah Öcalan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye mesaj gönderdi...

Öcalan'dan Talabani'ye mesaj

22 Temmuz günü İmralı Adası'nda HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan,  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye mesaj gönderdi. Öcalan, "Bugün dört parça Kürdistan'daki siyasi konjonktürel durum, Kürt halkını özgürlüğü için ortak hareket etmeye zorluyor" dedi.

Talabani, 18 aylık tedavi sürecinin ardından 19 Temmuz günü Berlin'den Süleymaniye'ye döndü. Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani, Bağdat’ta 18 Aralık 2012’de beyin kanaması geçirmesi ardından 20 Aralık'tan bu yana bulunduğu Almanya'da Charite'de üniversite hastanesinde tedavi görüyordu.

DİHA'nın haberine göre Öcalan mesajında, Talabani'nin sağlık durumunun iyiye gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; Talabani'ye şunları söyledi: "Komşu ülkelerle yürüttüğünüz diplomasi çalışması oldukça olumlu. Şimdi de aynı çalışmasının Kürtler için yürütülmesi gerekir. Bugün dört parça Kürdistan'daki siyasi konjonktürel durum, Kürt halkını özgürlüğü için ortak hareket etmeye zorluyor"

Ulusal Kongre'ye de değinen Öcalan'ın şunları ifade ettiği belirtildi:

''Bildiğiniz gibi, hareketimizin bütün kurucularının katılımıyla ve tarihten aldığımız tüm güç ve mücadeleyle temaslara başladık. Yada çözüm sürecine başlandı. Kalıcı ve değerli bir barış için sizinde yanımda olmanızı çok isterdim. Ulusal Kongre'nin derhal toplanması için umut ve isteğim , halkımızın ortak bir çalışma yürütmesi. Eğer biz Ulusal Kongre'yi garantilemezsek, halkımız IŞİD çetelerinin saldırılarına maruz kalmaya devam edecektir."

Kendisine verilen İbrahim Ehmed ödülü için de Celal Talabani'ye teşekkür eden Öcalan, "Ben bu anıya bağlılığımı yineliyorum" dedi. Öcalan, mesajının sonunda bir kez daha Talabani'ye kısa sürede sağlığına kavuşması temennisinde bulundu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 10:02
YORUM EKLE