Öcalan'dan Barzani'ye mektup

HDP'li Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana İmralı Adası'ndan döndü...

Öcalan'dan Barzani'ye mektup

HDP Eş Genel Başkan yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana İmralı Adası'ndan döndü. Önder dönüş yolunda, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Rojava ve Kürt Ulusal Kongresi'ne ilişkin Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'ye mektup yazdığını söyledi.

Özgür Gündem'in haberine göre; Önder görüşmede devam eden çözüm süreci ve bununla bağlantılı olarak Federal Kürdistan Bölgesi ile Rojava’daki Kürtler arası ilişki biçimleri ve gerçekleştirilecek olan Kürt Ulusal Kongresi konularını ele aldıklarını söyledi.

BARZANİ'YE MEKTUP

2 buçuk saat süren toplantıda Öcalan'ın sürecin bölgede yaşanan gelişmelerden bağımsız ele alınamayacağını ifade ettiğini belirttiği ve Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye iletmek üzere bir mektup kaleme aldığını ve bunu Önder ve Zana'ya teslim edilmek üzere yetkililere verdiği belirtildi. Önder ve Zana'nın ise mektubun iletilmesi durumunda Federal Kürdistan Bölgesi'ne geçerek Ulusal Kongre'nin tarafları ile görüşmeler yapacakları öğrenildi.

"SÜREÇ SEÇİM HESAPLARINA KURBAN EDİLEMEZ"

Öcalan'ın görüşmede ayrıca sürecin seçime dönük yüzde hesaplarına kurban edilmeyecek kadar önemli olduğunu belirttiği ve "Hükümetin bu konuda bir aymazlık içine girmesi durumunda süreç büyük zarar görür" dediği belirtildi. Öcalan'ın görüşmeyi çok önemsediğini dile getirerek İmralı'ya gelecek siyasi heyetlerin de çoğaltılması gerektiğini ifade ettiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 21:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER