Öcalan Mart diyor

PKK lideri Abdullah Öcalan avukatlarıyla olağan görüşmesini yaptı.

Öcalan Mart diyor

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Öcalan, mart ayına kadar bir gelişme olmazsa çekileceğini açıkladı.

ANF haber ajansında yer alan Öcalan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

DEMOKRATİK ÖZERKLİK İYİ ANLATILAMADI

Diyarbakır'daki Kongre bazı çalışmalarda geç kalıyor. DTK'nın Demokratik Özerklik Çalışmasını eksik ele aldığını ifade etmiştim. Ben defalarca demokratik özerklik çalışmalarının öncelikle topluma yedirilmesi, halka kavratılması, kendi içinde tartışılması gerektiğinden bahsetmiştim. Bu altyapı oluşturulmadan, bunlar tamamlanmadan, sanki ilan anlamına gelen bir çalıştay yapıldı, bu da yanlış anlamalara yol açtı.

AYRI BİR DEVLET İSTEMİYORUZ

Biz ne federalizm istiyoruz, ne konfederalizm istiyoruz. Ayrı bir devlet de istemiyoruz. Bir devlet verseler de kabul etmeyiz. Biz halk olarak, Kürtler olarak Cumhuriyet içinde demokratik haklarını kullanabilen özgür yurttaşlar ve özgür toplum olarak birlikte yaşamak istiyoruz”.

DEVLET ÖNCEDEN DE GÖRÜŞÜYORDU

Ecevit döneminde bazı iyiniyetli girişimler oldu. Ecevit döneminde ben buradayken bazı iyiniyetli kesimler sorunun çözümü için buraya gelip benimle görüşüyorlardı. Çözüm için çabaladıklarını söylüyorlardı.

MART AYINDA ÇEKİLEBİLİRİM
Şu anda işleyen süreç nasıl devam edecek bilemiyorum. Burada önemli olan hükümetin tavrıdır. AKP Mart'a kadar bazı pratik adımları atmalıdır. Mart'a kadar olumlu değerlendireceğimiz, geliştirebileceğimiz bazı güven verici pratik adımlar atılmazsa Mart'la birlikte aradan çekilebilirim. Güven kaybı ve ortamın gerginleşmesi ile birlikte seçim sürecine de sancılı bir şekilde de girilebilir. Bahsettiğim pratik adımlar atılmazsa Mart'ta çekilebileceğim hususunu halkımız da herkes de bilmelidir.Yine Mart'ta genel bir değerlendirme zaten yapacağız. Ancak bu şekilde giderse sorumluluk almamın da bir anlamı kalmayacak. AKP çözüme ne kadar yakın, çözüme ne kadar hazır göreceğiz. AKP iktidarıyla birlikte Türkiye'de faşist-İslamcı bir hegemonik güç inşa edildiği yönünde işaretler-veriler oldukça kuvvetli.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER