'Öbür dönem bir Çerkes'i BDP sıralarına oturtacağız'

Meclis'te BDP ile CHP'li vekiller arasında 'kim ihanet etti' tartışması yaşandı...

'Öbür dönem bir Çerkes'i BDP sıralarına oturtacağız'

CHP’nin Suriye’deki olaylarla ilgili grup önerisinin görüşmeleri sırasında CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın, geçtiğimiz aylarda sarf ettiği ve Kafkaslar ile Balkanları ima ederek söylediği “Biz buranın asli unsurlarıyız, siz haddinizi bileceksiniz” dediğini anımsatarak “Bunu söyleyen bir milletvekilinin biz Çerkezleri savunuyormuş gibi yapmasını doğru bulmuyorum. Çerkesler kendilerini savunmak istiyorlarsa, o güç kendilerinde vardır. Ama kimse onlara hadlerini bildirmemiştir bugüne kadar. Biz bu topraklara, bu ülkeye ihanet etmedik. Bu ülkenin çatısı altında demokratik mücadelemizi de vermeye devam ediyoruz. Kimse bizi ‘Kürtler ve diğer unsurlar...’ diye ayrıştıramaz” diye konuştu.

“BİR ÇERKEZ’İ BDP SIRALARINA OTURTACAĞIZ”

Radikal'den Tarık Işık'ın haberine göre, Sakık, Özkoç’un ardından söz alarak kendisine, “Sizin İttihatçı geleneğiniz çıkıp burada, ‘Türk ile Kürt ırkı eşit değil’ derse cevabım onlaradır. Bir insan Çerkes'se, kendi kimliğine saygı duyuyor ve sahip çıkıyorsa, bu toprakların sahibidir ama ırkçı, milliyetçi akımlara teslim oluyorsa, diğer halkalara ve değerlerine saldırıyorsa hadlerini bildirmek de bizim görevimizdir. Gelenlerin başımızın üzerinde yeri var ama uğradıkları zulmü bize uygularlarsa buna tahammülümüz olmaz. Boynumuzun borcudur, gelecek dönem bir Çerkes’i BDP sıralarına oturtacağız” dedi.

Sakık’ın CHP sıralarını göstererek, “İnşallah orası olacak bizim yerimiz. Sizin nereye gideceğinizi bilmiyorum. Önümüzdeki seçimlerde biz oraya geleceğiz” karşılığını verdi.

Özkoç yeniden söz alarak, “Bulunduğumuz ülkenin ekmeğine asla ihanet etmedik, o ülkeye asla kurşun sıkmadık, bayrağına ihanet etmedik. Biz bu ülkede birlik, beraberlik, kardeşlik olsun istiyoruz, o zaman her şey güzel olur” karşılığını verdi.

'İHANET VARSA KÜRTLERE İHANET EDİLMİŞTİR'

Sataşma gerekçesiyle söz alan İnce, Sakık’ın, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in sözlerini çarpıttığını ifade ederek, “Türk ulusu ile Türk ırkı da eşit değildir. Türk ulusu daha üsttedir. Kendisi orada ulus tanımı yapıyor. Burada hakaret yok. Kürtleri inciten, aşağılayan, eşit görmeyen anlayış yok. Çocuklarını rahibe okullarında, yabancı okullarda okutan milletvekillerini biliyorum. Ben oğlumu aslanlar gibi devlet okullarında okuttum” dedi.

Tekrar söz alan Sakık ise, “Kürtler mi ihanete etti. İhanet varsa Kürtlere ihanet edilmiş. Bir halkla yola çıkıp emperyal güçlere karşı savaşıp, savaştan sonra onlara ret, inkar ederseniz, diline kimliğine gem vurursanız, budur ihanet. Kürtlerinki zulme başkaldırıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından CHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 10:15
YORUM EKLE