Nuray Mert'in 'çare restorasyon' yazısı tartışma yarattı

Mert: Sıradan bir koalisyon hesabı yeterli değil, ciddi bir 'siyasi restorasyon' gerekiyor

Nuray Mert'in 'çare restorasyon' yazısı tartışma yarattı

Cumhuriyet yazarı Nuray Mert, seçim sonuçları ardından gündemin ana maddesi olan koalisyon konusuna ilişkin bir yazı kaleme aldı. Mert, "Çare: Siyasi restorasyon, büyük uzlaşma" başlıklı yazısında, sıradan bir koalisyonun yetersizliğine dikakti çekerek, "Ciddi bir 'siyasi restorasyon' gerekiyor," dedi.

Mert'in yazısının bir bölümü şöyle:

[...]Biliyorum, yüzde 60 seçmen AK Parti’den şu veya bu nedenle gına geldiği için muhalefet partilerine oy vermiş ve uzlaşma fikrini seçmene kabul ettirmek de zor. Ama yüzde 60 ne yazık ki büyük ölçüde değişik konularda birbirinden çok ama çok farklı düşünüyor. Bu durumda 'yüzde 60 iktidar olsun' demek çok anlamlı değil," dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti, bu seçimleri normal bir parlamenter sistem seçimi olmaktan çıkardı, ortalarda İstiklal Harbi, 2002 devrimi naraları atıldı. AK Parti seçmeni dışında kalanlar “millet düşmanı” ilan edildi. Tam da bu nedenle sıradan bir koalisyon hesabı yeterli değil, ciddi bir “siyasi restorasyon” gerekiyor.

 [...]AK Parti’nin temel sorunu, yolsuzluk, hesap veremezlik olmanın ötesinde, merkez siyasetten ve demokratik çerçeveden uzaklaşmış olması. En büyük sorumluluğu, siyasetin merkezinde kocaman bir gedik açmış olması. Demokratik restorasyon için bu gediğin aklıselimle doldurulması gerekiyor. AK Parti çevrelerinde henüz bu yönde olumlu bir işaret yok, ama böylesi bir iş “dışardan” hiç olmaz. Doğrusu, bizim memlekette bu işlerin heveslisi çok olur, Abdullah Gül’ün heveskârlığı, çoktan ucuz bir şekilde piyasa dolaşımına girdi.

Yazının tamamına gitmek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 16:05
YORUM EKLE