Nişanyan'a verilen ceza Meclis gündeminde

HDP, Adalet Bakanı Bozdağ'a sordu: Aynı madde kapsamında ceza alan ve cezaevinde infazı gerçekleşen kaç kişi bulunmaktadır?

Nişanyan'a verilen ceza Meclis gündeminde

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Sevan Nişanyan'a  verilen cezaları Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle hazırlanan soru önergesinde, Bozdağ'a,"Aynı madde kapsamında ceza alan ve cezaevinde infazı gerçekleşen kaç kişi bulunmaktadır?" diye soruldu.

Pervin Buldan'ın hazırladığı önergede, Sevan Nişanyan'ın İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince köyünde geleneksel mimari dokuyu korumak ve canlandırmak için yaptığı çalışmalarla tanındığı hatırlatıldı. Nişanyan'ın, Şirince köyü girişindeki sit alanı içinde bulunan alanda inşai faaliyette bulunduğu iddiasıyla yapılan yargılama sonunda 2 yıl hapis ve 5 bin gün adli para cezası ile cezalandırıldığı kaydedilirken;

"MÜLGA BİR CEZA MADDESİ"

"Bahse konu kararın mesnedi olan 2863 Sayılı yasanın 65/b maddesi, Anayasa Mahkemesi’nin 11.04.2012 gün ve E. 2011/18-K. 2012/53 sayılı kararıyla iptal edilmiş; yasa koyucu iptal kararının gereğini 11.10.2013 tarihinde yerine getirmiş ve Sevan Nişanyan’ın mahkûmiyetine neden olan 2863 sayılı yasanın 65/b maddesini, 6498 sayılı yasayla değiştirmiştir. Böylece Anayasa Mahkemesi’nin iradesi yerine getirilmiştir. Yargıtay ise Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını yeterince irdelememiş ve Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen 19.03.2014 gün ve E. 2013/8183- K. 2014/6870 sayılı kararı ile onanmış olup karar “mülga” 2862 sayılı yasa çerçevesinde onanmıştır ve kesinleşmiştir. İşbu karar Anayasanın 2. 38. AİHS’nin 6. ve 7. Maddelerine aykırılık teşkil etmektedir. Zira Sevan Nişanyan, mülga bir ceza maddesine dayalı olarak cezalandırılmış bulunmaktadır," denildi.

"AYNI YASA KAPSAMINDA KAÇ KİŞİ CEZA ALDI?"

Önergede, devamla, Adalet Bakanı Bozdağ'ın şu soruları yanıtlaması istendi:

* 2863 Sayılı Yasanın 65/b maddesi yürürlükte iken bu madde kapsamında ceza alan ve cezaevinde infazı gerçekleşen kaç kişi bulunmaktadır?

* Hâlihazırda ilga edilen 2863 Sayılı Yasanın 65/b maddesinin uygulanması neticesinde ceza alan ve cezaevinde infazı gerçekleşen kaç kişi bulunmaktadır?

* 6498 sayılı yasa kapsamında yargılanan, ceza alan ve cezası infaz edilen kaç kişi bulunmaktadır?

* Yasa hükmü ilga edilmesine rağmen Yargıtay tarafından onanmış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Cezanın yasallığı ilkesi neden çiğnenmiştir? Yargı mercilerinin takdir hakkını mevcut kanunun hükmünü uygulamama yönünde keyfi bir biçimde kullanması hukuk devleti ile çelişmemekte midir?

* Hâlihazırda Türkiye’de olmayan bir yasa maddesinden ötürü cezalandırılan kaç kişi vardır?  (Demokrat Haber)

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 18:43

YORUM EKLE
YORUMLAR
SabriŞengün
SabriŞengün - 6 yıl Önce

Ne adalet , ne yargıtaymış . Anayasanın ilgi ettiği kanuna dayanarak hüküm veriliyor ,Yargıtay da mülga kanuna göre verilen cezayı onaylıyor. Maşallah
hancı sarhoş ,yolcu sarhoş .

SIRADAKİ HABER