Netanyahu'dan Türkiye açıklaması: Çok önemli adım

Netanyahu Türkiye ile ilişkileri normalleştirmenin İsrail ekonomisine olumlu etkileri olacağını söyledi

Netanyahu'dan Türkiye açıklaması: Çok önemli adım

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini 'önemli bir adım' olarak niteleyerek "İsrail ekonomisi için çok büyü olumlu etkileri olacaktır” dedi.

İtalya'nın başkenti Roma'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu görüşmenin ardından Türkiye-İsrail anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İsrail Başbakanı Netanyahu 6 yıl aradan sonra Türkiye ile ilişkileri normalleştiren anlaşmanın "önemli bir adım" olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Türkiye-İsrail anlaşmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Atılmasını görmeyi istediğimiz bir adımdı" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Roma'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye-İsrail anlaşması sonrası ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'la da telefon görüşmesi yaptı.

Netanyahu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi yolundaki çabaları nedeniyle ABD Başkan yardımcısı Biden'a teşekkür etti.

"DOĞALGAZ ANLAŞMASI" İDDİASI

İsrailli yetkililer, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin ardından ülkenin Akdeniz'de keşfettiği doğalgazdan yararlanma olasılığının arttığına işaret ediyor.

İsrail yeni bulunan doğalgaz rezervlerinin uluslararası pazarlara satışı için Akdeniz ve Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattı projesi üzerinde duruyor.

Ayrıca Akdeniz'in doğusunda yeni doğalgaz arama-çıkarma çalışmalarının yürütülebilmesi için Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin önemli olduğu ifade ediliyordu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 12:40
YORUM EKLE