Nazlı Ilıcak: Oyumu HDP'ye vereceğim

Ilıcak, dört tane neden sıraladı

Nazlı Ilıcak: Oyumu HDP'ye vereceğim

Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, 7 Haziran'da gerçekleşecek olan genel seçimlerde oyunu HDP'den yana kullanacağını açıkadı. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için oy kullanacağını açıklayan Ilıcak, "HDP barajın altında kalırsa, temsilde adalet büyük yara alacaktır. İş bununla da kalmayıp, ülkeyi karıştırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülecektir" ifadelerini kullandı.

Ilıcak'ın Bugün'de "CHP nereye?" başlığıyla yayımlanan yazısından ilgili bölümler şöyle:

Niçin HDP?

Halkın Demokrasi Partisi (HDP) artık bağımsızlarla değil parti olarak seçimlere katılacak. Bu önemli bir tercih. Genel Başkan Selahattin Demirtaş, meydan okuyor ve doğru olanı yapıyor.

HDP’nin %10’luk barajı geçmesi, sadece kendilerine değil, bütün Türkiye’ye yarayacaktır. Barajın bir anlamı kalmayacak, düşürülmesi yönündeki çabalar muhtemelen başarıya ulaşacaktır.

Bu kadar erken söylenir mi bilemiyorum ama gerekçeleriyle birlikte, önümüzdeki seçimlerde kime oy vereceğimi açıklıyorum:Selahattin Demirtaş için oy kullanacağım.

Çünkü:

1) Barajın düşürülmesine katkı sağlayacağı için, Türkiye’nin demokratikleşmesinin de önünü açacak bir adım söz konusu.

2) HDP barajın altında kalırsa, temsilde adalet büyük yara alacaktır. İş bununla da kalmayıp, ülkeyi karıştırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülecektir.

3) HDP’nin kazanamadığı milletvekillerinin pek çoğu AK Parti’ye gider. Bir bakarsanız, bu parti, Anayasa’yı tek başına değiştirecek bir çoğunluğa bile kavuşabilir. Bu da Türk demokrasisi açısından hiç de küçümsenmeyecek bir tehdit arz ediyor.

4) HDP’nin barajı aşarak en az 60 milletvekiliyle parlamentoya girmesi ona bir bölgenin değil, Türkiye’nin partisi olma imkânını kazandırır. Bu durum da ülkenin birlik ve bütünlüğüne hizmet eder.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 09:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüsnü çetin
hüsnü çetin - 3 yıl Önce

Her aklı başındaki insanın hereketle mantıklı ve düşünebilecegi edebileceği bir karar vermiş.

bütün ülke
bütün ülke - 3 yıl Önce

Akp yi sürekli eleştirenler bu bir fırsat eğer hdp barajın altında kalırsa chp ve mhp 10 nar miletvekili fazla kazansalar bile mecliste bir kukla gibi kalacaklar bos laf soylemekten öteye geçmeyecek akp yi birtek barajı geçmesi halinde hdp durdurabilir akp de istediği gibi borusunu ötüremeyecek oyum hdp ye

mahmut demirkollllu
mahmut demirkollllu - 3 yıl Önce

pkk ya kul,köle maşa uşak ,esirmahkum olan vatanhainleri pkk lı birliğini destekler oy verir,korur.pkk lıya rey vermek kadar komik hata yanlış olamaz.demekki oy verenler (beyni çalışmasa da)bu ülkede birlik beraberlik huzur istemiyor demektir.oy verenler pkk dan çok daha ihanet içindedir.bunu anlayamıyorsa utanır, ya kandile gider yada tedavi olur. nazlı hanım ,ahmet hakan gibi değişmiş ve güzelden doğrudan iyiden ayrılmış.şaşılacak şey.ya yalan söylüyor yada tehdit edilmiş olabilir.ey hanımefendi bu konuda ya sus,susmazsan itibarın sıfırlanır..yoksa hdp den adaymısınız