NATO'dan 'Rusya' açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın artan askeri hareketliliğinden endişe duyduklarını söyledi

NATO'dan 'Rusya' açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk hava  sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus uçağının düşürülmesine ilişkin, "Bundan sonra önemli  olan gerilimi azaltmak ve gelecekte benzeri durumlardan kaçınmak için gerekli  mekanizmaları geliştirmektir" dedi.  

RUSYA ENDİŞE DOĞURUYOR       

Stoltenberg, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya'nın artan askeri müdahalelerinin endişe doğurduğunu söyledi.

Jens Stoltenberg, "Rus askeri varlığının en kuzeyden Akdeniz'e kadar  önemli ölçüde yapılandığını görüyoruz. O bölgede de (İskandinav ve Baltık  ülkeleri) Türkiye'de gerçekleşene benzer beklenmedik olaylardan kaçınmalıyız"  diye konuştu.

Türkiye'nin, uçağın düşürülmesiyle ilgili eleştirilemeyeceğini savunan Stoltenberg, "Her milletin toprak bütünlüğünü korumaya ve savunmaya hakkı vardır, hava sahası da buna dahildir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, IŞİD'le mücadelenin  sadece hava bombardımanlarıyla yürütülemeyeceğini belirterek, "Fakat, IŞİD'in  daha fazla ilerlemesini durdurmak için hava saldırılarından faydalanmak önemli"  dedi.

Suriye'ye karadan da müdahale edilmesi fikrine karşı olduğunu belirten  Stoltenberg, "Bu, koalisyon güçlerinin ve NATO kuvvetlerinin gündeminde yok. Kara güçlerine değil daha çok yerel güçlere ihtiyaç var. Müslümanlar bu savaşta en ön safta. Bu savaşı onlar için gerçekleştiremeyiz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 15:14
YORUM EKLE