Müzisyene işkence yapan polise 3 yıl hapis istemi

İşkenceyi izleyen ve müdahalede bulunmayan polislere de 6'şar ay hapis cezası istendi...

 Müzisyene işkence yapan polise 3 yıl hapis istemi

Antalya'daki Gezi olayları sırasında müzisyen Mustafa Düştegör'ü sopa ve copla nefessiz bırakıp bayılıncaya kadar döverek işkence eden polis hakkında 3 yıl hapis cezası istendi.

Düştegör'e yapılan işkenceyi izleyen ve meslektaşlarına müdahalede bulunmayan 1'i amir 4 polis hakkında ise 6'şar ay hapis cezası istendi.

Gezi olayları sırasında 3 Haziran 2013 gecesi Kaleiçi'ndeki bir ara sokakta, ellerinde sopa ve cop bulunan polisler tarafından dövüldüğünü öne süren Mustafa Düştegör, avukatı Hakan Evcin aracılığıyla 40 kişiden oluşan amir, müdür, komiser ve polis memuru hakkında 20 Kasım 2013 tarihinde Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

İşkence suçundan dava açılması talep edilen polislere ilişkin soruşturmayı tamamlayan Antalya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Uğur, 6 polis memuru hakkında, kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle silahla kasten yaralama ve görevi kötüye kullanma suçlarından dava açılmasını talep etti.

İddianamede, Düştegör'ün dövüldüğü anı gösteren bir işyerine ait güvenlik kamerası görüntüleri ve olayın hemen sonrası çekilen fotoğrafları da delil olarak kabul edildi.

DÜŞTEGÖR’Ü YERDE SÜRÜKLEDİ       

Savcılık iddianamesinde, bir kafenin bahçesinde saklanan Düştegör'ün, kendisini gören polislerin çağırması üzerine yanlarına gittiği, bu polislerle görüşmesi sırasında gelen polis memuru A.O.P.'nin, müştekinin boynundaki fularından tutarak çektiği, sırt üstü yere düşen Düştegör'ü yerde sürükleyerek elindeki cop veya sopayla birkaç defa vurduğu, nefessiz kalan Düştegör'ün yerde yığılıp kaldığını görüp oradan ayrıldığının belirlendiği belirtildi.

DİĞER POLİSLER MÜDAHALE ETMEDİ              

İddianamede, A.O.P.'nin Düştegör'e yönelik eylemleri gerçekleştirdiği sırada oradaki kolluk kuvvetlerinin amiri konumundaki komiser yardımcısı A.S. ile polis memurları B.Ş., B.S., S.S., H.Y'nin, şüpheli A.O.P.'ye herhangi bir müdahalede bulunmadıkları gibi işlenen suçla ilgili herhangi bir bildirim ve işlem yapmadığı, olayı izledikleri ve müştekinin yerde baygın vaziyette yattığını gördükleri halde oradan uzaklaşıp gittiklerinin tanık beyanları, olay yeri görüntülerine ait CD'nin izlenmesiyle tespit edildiği kaydedildi.

SÜRÜKLEYEN POLİSE 3 YIL İSTENDİ                

Savcı Uğur'un iddianamesinde, güvenlik kamerası görüntülerinde de Düştegör'ü yerde sürükleyen ve elindeki sopayla vurduğu görülen polis memuru A.O.P. hakkında, kanunla kendisine tanınan zor kullanma yetkisinin hudutlarını aşarak müştekiyi boynundaki fularından çekip sırt üstü düşürdüğü, yerde sürükleyip cop veya sopayla vurarak yaraladığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası istendi.

MÜDAHALE ETMEYEN POLİSLERE 6’ŞAR AY           

Biri amir diğer 5 polis hakkında ise işlenen suç nedeniyle A.O.P.'ye müdahale etmedikleri gibi suçla ve yaralı kişiyle ilgili gerekli bildirim ve adli eylemleri yapmadıkları ve bu eylemleriyle atılı suçları işledikleri gerekçesiyle 6'şar ay hapis cezası istendi. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 14:08
YORUM EKLE