Mustafa Destici: Gerekirse Çin'e savaş açarız

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Doğu Türkistan politikaları nedeniyle eleştirdiği Çin'e sert çıktı

Mustafa Destici: Gerekirse Çin'e savaş açarız

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, FOX TV'de ekrana gelen ve İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında değerlendirmelerde bulundu. Destici, Doğu Türkistan'da politikası nedeniyle gerekirse Çin'i eleştirirken, "Gerekirse Çin'e savaş açarız" dedi.

Mustafa Destici, program sırasında Uygur Türklerine karşı Çin zulmü olduğunu ifade ederek gerekirse Çin'e savaş açılabileceğini söyledi.

Destici'nin açıklamasından ilgili kısım:

"Doğu Türkistanlı evlatlarımız beni ziyaret etti geçen hafta. Öyle enteresan şeyler var ki. Bunu da anlamak mümkün değil. Çin, bir çocuğumuza izin veriyor Türkiye'ye gelsin diye. Çocuk Türkiye'ye gelip eğitim görüyor. Burada kalıyor. Sonra burada okudu diye oradaki anasını babasını kardeşini toplama kampına götürüyor. Ve akıbetleri belli değil. Üstelik bunların bir kısmı Türkiye vatandaşı olmuş insanlar.

'BİZİM DÜNYADA KORKACAĞIMIZ HİÇBİR ÜLKE YOK'

Biz bu konuda çok gür bir şekilde sesimizi çıkartıyoruz. TBMM'de de kamuoyu önünde de... Ben hatta çok ilerisini söylüyorum; bazıları diyor ki 'Çin'e savaş mı açacak?' Gerekirse açarsın! Bizim dünyada korkacağımız hiçbir ülke yok ama savaştan önce yapacağın işler var. Diyalog var. Bakın biz Ermenistan'a ne diyoruz şu anda? Diyoruz ki; 'sen Azerbaycan ile ilişkilerini düzeltmeden, işgali sonlandırmadan ben sana sınırlarımı açmam.' Çin için de bunları yapabiliriz. Bizim Çin ile 25 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bunun 23 milyar dolarını biz alıyoruz, sadece 2 milyarını satıyoruz. Yani bizim dış ticaret açığımızın yüzde 40'ı da Çin ile olan ticaretimizden kaynaklanıyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 19:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 2 ay Önce

Bunun gibi yalakalar sitasetin s bilmezler konusma uslup davranis kocaman 0 ulke yoneteler diblomasiz zir cahil uslup lari hepsi birden agizlari isal iOlmus casina ırkçılık havlama yı borden yapıyorlar

ey ameriga pardon ey çin
ey ameriga pardon ey çin - 2 ay Önce

ne demiş atalarımız büyük lokma yut ama büyük söz söyleme sonra tükürdüğünü yalarsın.bunlar hem türk milliyetçiliği yaparlar sonra dış ticaret kalemlerine bak en çok ithalat yaptıkları ülke çin.abi adamların ucuz malına niye talip oluyorsun o zaman.böyle siyaset dili olamaz dengeli bir kullanmasını öğrenemesseniz hem kendiniz hem korumak istediğiniz kişilere iyice zarar verirsiniz.

SIRADAKİ HABER