Musevi Cemaati'nden Çağlayan'a tepki

Türk Musevi Cemaati, Zafer Çağlayan'ın 'bunu bir Yahudi, Zerdüşt, ateist yapsa' sözlerine tepki gösterdi

Musevi Cemaati'nden Çağlayan'a tepki

Türk Musevi Cemaati, eski Ekonomi Bakanı ve AKP Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ın Tarsus'taki sözleri ile ilgili bir açıklama yaparak, anti-Semitizm ile benzer nefret söylemlerinin insanlık suçu olduğuna dikkat çekildi.

Eski Bakan Çağlayan dün yaptığı konuşmada, "Nasıl bir zihniyetle mücadele ettiğimizi bu millet çok iyi görüyor. Sizlere anlatacağım çok şey var. Ama bunları bize bir Yahudi, bir ateist, bir Zerdüşt yapsa anlarım. Ama bunları yapan Müslümanım diye geçiniyorsa yazıklar olsun" demişti.

'BUNU BİR YAHUDİ, ATEİST, ZERDÜŞT YAPSA'
 
Bu sözler üzerine bugün Türkiye Hahambaşılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
"Mersin Milletvekilimiz Sayın Zafer Çağlayan'ın, 8 Mart Cumartesi günü Tarsus'ta yapmış olduğu konuşmayı büyük bir üzüntü ile öğrendik.

Bu söylemde de olduğu gibi, son dönemde basınımızda ve çeşitli mecralarda yer alan buna benzer, inancımıza saldırı niteliğinde olan ve nefreti, farkında olarak veya olmayarak topluma aşılayan itham, söylem ve olayların varlığından duyduğumuz endişe ve infiali kamuoyu ile paylaşır; geçmişteki müessif olayların acısını halen içinde yaşayan Türk Musevi Cemaati mensupları olarak, bu nefretin doğurabileceği istenmeyen sonuçlara da dikkat çekmek isteriz.

Gerek dünyamızda, gerekse de ülkemizde, barış ve huzura en çok ihtiyaç duyulduğu, anti-Semitizm ile benzer nefret söylemlerinin hepimizce insanlık suçu kabul edildiği günümüzde, beklentimiz, benzeri durumlardan titizlikle kaçınılması,  hataların da samimiyetle telafi edilmesidir. "
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 19:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER