Murat Karayılan'dan IŞİD'in havalimanı saldırısına ilişkin çarpıcı açıklamalar

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, İstanbul’da gerçekleşen IŞİD saldırılarını değerlendirdi

Murat Karayılan'dan IŞİD'in havalimanı saldırısına ilişkin çarpıcı açıklamalar
İstanbul Atatürk Havalimanı'na yönelik bombalı saldırıyı da değerlendiren PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, AKP ile IŞİD'in işbirliğinde olduğunu savunarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 

Karayılan, IŞİD’in merkezi olarak Türkiye’ye karşı savaş ilan etmediğini, AKP-IŞİD ilişkisinin devam ettiğini ve bu saldırının AKP’yi aklamak üzere yapıldığını öne sürdü.

Dengê Kürdistan radyosuna konuşan Murat Karayılan’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

'IŞİD SALDIRLARI MERKEZİ KARARLA YAPMIYOR'

“IŞİD, merkezi bir şekilde Türkiye’ye karşı bir savaş kararı almamış. Bu eylemleri de merkezi kararla yapmıyor. Onun için merkezi olarak üstlenmiyor. Burada oyun içinde oyun var. Bu derin bir plandır. Öyle göründüğü gibi değil. Bakın, bu 2 gündür CIA Başkanı’ndan uzman-danışmanlara ve birçok tecrübeli gazeteciye kadar bu olayı yorumlayan herkes, ‘bu AKP’nin suçudur; AKP önce bunları güçlendirdi, onlara yol verdi, Kürtlere karşı kullandı; şimdi de AKP bunlara karşı tutumunu değiştirdi; bu yüzden de bunlar Türkiye’ye karşı eylemlere başladılar” diyor. Bu doğru bir yorum değildir. Bu eylemler, IŞİD’in merkezi olarak Türkiye’ye karşı savaş açması temelinde gelişmiyor. Zaten IŞİD bunun için Türkiye içindeki eylemleri üstlenmiyor. Bu eylemleri IŞİD’in içinde bulunan bir kol yapıyor. Bir tür özgün durumda olan bu kol daha çok Türk Özel Harp Dairesi’nin etkisi altında olan bir koldur.

'DIŞ HATLAR TERMİNALİ BİLİNÇLİ SEÇİLMİŞTİR'

“Bunlar Türkiye’de önce, AKP’ye karşı olan güçlere dönük eylemler yaptılar. Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da sol kesimlere, HDP’ye, Kürtlere ve hareketimize dönük saldırılarda bulundular. Ardından İstanbul’da Yahudilere ve Almanlara karşı saldırıda bulundular. Fakat bunların ardından Antep’te polise karşı bir eylem yaptılar. Şimdi de İstanbul’da hava limanında, özellikle de dış hatlar terminalinde yaptılar. Hep yabancıların bulunduğu yerlerde yapmaları ilginçtir. Bu yüzden dış hatlar terminali bilinçli seçilmiştir.

'IŞİD EYLEMLERİNDE BİR KARAKTER DEĞİŞİKLİĞİ VAR'

“İstanbul’daki eylemle birlikte IŞİD eylemlerinde bir karakter değişikliği gözlenmektedir. Fakat sonuç önemlidir. Sonuç olarak bu eylemler AKP rejimine hizmet etmektedir. Başlangıçta IŞİD, HDP, vb. güçlere dönük yaptığı eylemlerle, AKP’nin 1 Kasım seçimlerinde yüksek bir oy oranıyla yeniden iktidara gelmesini sağlamıştır. Öyle ki HDP’yi miting yapamaz duruma getirdiler; insanlarda korku yarattılar. Bugüne kadar binlerce örnekle ispatlandı ki, AKP’nin ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle IŞİD güçlendi ve bu düzeye geldi. Yani bu devletlerin politikalarından yararlanan IŞİD, bugün dünyanın başına bela olacak bir düzeye gelmiş bulunuyor.

“Bu durum örtülü bir biçimde, bir şekilde devam ediyor. Güçler birbirine karşı savaşıyor gibi görünse de, birbirlerini kollama durumu da vardır. Mesela, IŞİD’in Cerablus’ta Türkiye sınırında 90 kilometrelik bir alanda iktidar olmasını kim sağlıyor? AKP. AKP rejimi engel olmasa, Rojava Devrim Güçleri IŞİD’i buralardan atacak ama AKP rejimi kıyameti koparıyor, ‘Kobanê’den Fırat Suyu’nun batısına geçilmesin’ diyor. Fırat Suyu’nun batısında kim var? IŞİD egemenliği var. Yani bunlar açıkça IŞİD’i koruyorlar. IŞİD şimdi Türkiye’yle olan bu 90 kilometrelik sınırı hem İstanbul’a gitmekte, hem de orası üzeri Avrupa’ya geçmekte kullanıyor. Yani eylem kanalları açıktır. Bunun nedeni de Erdoğan’dır, AKP’dir. ABD ve diğer uluslararası güçler ise, ‘Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alıyoruz’ adı altında bu tür şeylere göz yumuyorlar. Bizce bu yanlıştır. Bunların Türkiye ile sınırları kesilmeden zayıflatılmaları mümkün değildir. Türkiye bu şekilde IŞİD’e nefes veriyor. Rojava Devrimi’ne ve hareketimize IŞİD’ten yararlanma ve kullanma adı altında bütün bunlar yapılıyor. Erdoğan ısrarlı bir biçimde bu çizgisinden vazgeçmiyor. Yöntem değiştiriyor, dil değiştiriyor ama aynı çizgiyi bir biçimde sürdürüyor. Bunlar, özel ve derin bir daire tarafından yürütülüyor. Bunun bilinmesi lazım.

'IŞİD DE AKP’Yİ FAZLASIYLA KULLANDI' 

“AKP Kürtlere karşı IŞİD’i kullandı ama IŞİD de AKP’yi fazlasıyla kullandı. Bu gizli ilişkileri uluslararası düzeyde Erdoğan ve AKP üzerinde ciddi bir gölge yarattı. Şimdi bu gölgeyi kaldırmak istiyorlar. Çünkü mevcut durumda bütün dünyada IŞİD’e yakın duran tek bir devlet kaldı; o da AKP devletidir. Öyle ki artık kimse Erdoğan’ı kabul etmiyor, adını da IŞİD ile birlikte anıyorlar. İşte bu durumdan kurtulmak ve üzerindeki bu gölgeyi kaldırmak üzere bir plan devrededir. Bu eylemler bu çerçevede okunursa, daha erken sonuca ulaşılabilir. Diktatörlük ve iktidarcılık acımasızdır. Erdoğan iktidarını kalıcı kılmak isterken, 44 sıradan insan ölmüşse, bunun onun için pek de bir önemi yoktur. Bir talimatla Cizre’de bir anda 200 sivil insanın benzinle yakılarak öldürülmesi emrini veren bir anlayış, çıkarları için havaalanında 44 kişiyi de öldürür. Bunu bu çerçevede ele almalı. Bu gerçekliği doğrulayacak daha birçok şey vardır. Yani demek istediğim AKP tutum değiştirdiği için IŞİD de AKP’ye karşı savaş ilan etmedi; IŞİD böyle bir şey ilan etmemiş. Ortada IŞİD içerisindeki derin yerlere bağlı özel görevli bir grup ile bir projenin yürütülmesi söz konusu.

'BU TÜR EYLEMLER AKP’Yİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR'

“Bu tür eylemler AKP’yi güçlendirmektedir. Zaten AKP de, Kürdistan’da yürüttüğü vahşetin üzerini örtmek için böyle bir şey arıyor. AB Bakanı’yla ilgili Türk bakanı hemen, ‘Avrupa bize yardım etmeli; bazı maddelerde gevşeme yapamayız, IŞİD-PKK-PYD terörü”, bilmem ne diyor ve hepsini birbirine karıştırıyor. AKP rejimi, bu tür şeylerle kendisini IŞİD’ten uzak göstermeye çalışmakta ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne karşı da elini güçlendirmek istemekte. Bu derin odaklar bunu gerçekleştirmek istiyorlar. Çünkü bunu gerçekleştiremezlerse, ‘büyük bir Kürdistan kurulur’ diyorlar. “Büyük Kürdistan Küçük bir Türkiye anlamına geliyor. Bunun için önünü almak lazım; uluslararası alanda haklı çıkmamız gerekiyor” diyorlar. Bu onların kurgusudur. “IŞİD 44 insan öldürdü (ki bunların önemli bir kısmı yabancıdır); siz de teröre karşı bize destek olun ki biz Rojava Devrimi’ni boğalım ve Kürt halkının devrimini tasfiye edelim“ demek istiyorlar. Aslında Kürdistan’da yaptıkları ve yapacakları katliamların üstünü örtme çabası içindedirler. Amaçları budur. Hatta Rusya ve İsrail’in peşinde koşmaları ve U dönüşü yaparak yaltaklanmalarının temel nedeni de budur. Bunların hepsinin nedeni Kürdistan ve Türkiyeli sol güçlere karşı destek toplamaktır. Şimdi Erdoğan, AKP rejimi ve derin devletin bütün korkusu Kürdistan Devrimi’dir. Kürdistan Devrimi’ni engelleyebilmek için bunların satmayacağı şey yoktur. Her şeylerini satarlar, namuslarını bile satarlar. Yeter ki Kürt devrimi dursun. Kürt devrimi demek, aslında Türkiye’nin de dönüşmesi, demokratikleşmesi ve iktidarlarının da sonu demektir.”

Kaynak: ANF
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 13:44
YORUM EKLE