Muharrem İnce: Kimsenin sesi çıkmıyor, neredesiniz?

İnce, “Hiç kimsenin sesi çıkmıyor, hiç kimseden itiraz yükselmiyor” dedi

Muharrem İnce: Kimsenin sesi çıkmıyor, neredesiniz?

CHP’nin 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı sistemini ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerini eleştirdi.

İnce mesajlarında “Ülkemizde ölüm sessizliği var. Bir şey, her şeye hâkim olmuş. Devlet sistemini alt üst eden düzenlemeler tek imzalı “fermannamelerle” yapılıyor. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor, hiç kimseden itiraz yükselmiyor. Gelenekten ve gelenekçilikten söz edenler, neredesiniz? Çok önemli bir devlet geleneğinin yerle bir edilmesine neden itiraz etmiyorsunuz? Topluma tarihin ışığını tutmakla görevli olan Tarihçiler, neredesiniz?” ifadelerine yer verdi.

İnce’nin Twitter’dan paylaştığı mesajları şöyle;

Ülkemizde ölüm sessizliği var. Bir şey, her şeye hâkim olmuş. Devlet sistemini alt üst eden düzenlemeler tek imzalı “fermannamelerle” yapılıyor.

Bunların içinden sadece Başbakanlık kurumunu ortadan kaldıran uygulama bile başlı başına bir yıkımdır. Türk tarihinin hiçbir döneminde devlet idaresinin tepesindeki iki yetki bir kişide toplanmamıştır.

Mutlakiyet dönemlerinde Han ya da Sultan, Cumhuriyet döneminde Cumhurbaşkanı, hepsinin yetkilerini paylaşan ikinci adamlar ve meclisler olmuştur.

Türk Devlet geleneğinin temel unsurlarından biri olan ikinci adamlara, bilinen şu örnekleri verebiliriz:

 8. yüzyılda Göktürk Hanları, İlteriş ve Bilge Kağanların Veziri Tonyukuk; 11.yüzyılda Selçuklu Sultanları Alp Arslan ve Melikşah’ın Başveziri Nizamülmülk; 15. yüzyılda Osmanlı Padişahları 2.Murat ve 2. Mehmet’in Vezir-i Âzamı Çandarlı Kara Halil;

16. yüzyılda Kanuni’nin “Serasker Sultan” ünvanı olan Vezir-i Âzamı Pargalı İbrahim; 16. yüzyılda Kanuni, 2. Selim ve 3. Murad’ın Vezir-i Âzamı Sokullu Mehmet; 17. yüzyılda 4. Mehmet’in Sadrazamları Köprülüler; 18. yüzyılda 3.Ahmet’in Sadrazamı Nevşehirli İbrahim;

19. yüzyılda 3. Selim ve 2. Mahmud’un Sadrazamı Alemdar Mustafa; 19. yüzyılda Abdülmecid’in Sadrazamı Mustafa Reşit; 19. yüzyılda Abdülhamid’in Sadrazamı Mithat Paşa

Ve 20. Yüzyılda Cumhuriyet’in Başvekilleri İsmet Paşa ve Celal Bayar.

1300 yıllık 2.Adam geleneği, ne olduğu belli olmayan bir sistem dayatılarak yıkıldı. Tarih boyunca çeşitli adlar altında devlet geleneğini sürdüren bir makam yok edildi. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor, hiç kimseden itiraz yükselmiyor. Gelenekten ve gelenekçilikten söz edenler, neredesiniz? Çok önemli bir devlet geleneğinin yerle bir edilmesine neden itiraz etmiyorsunuz? Topluma tarihin ışığını tutmakla görevli olan Tarihçiler, neredesiniz?

Demokrasinin ve parlamenter rejimin ürünü olan siyasetçiler, neredesiniz? Devlet ve toplum hayatının kurumlara ve kurumların korunmasına dayalı olduğunu bilmesi gereken aydınlar, neredesiniz?

Muhafaza edilmesi şart olan değerleri yok etmenin, yıkıcılık olduğunu ileri süren muhafazakarlar, neredesiniz?

Biz, tarihimizin biriktirdiği demokratik kazanımların korunmasından yanayız ve tecrübelerden süzülüp gelmiş kurumların tahrip edilmesine karşı çıkıyoruz. Değişmesi şart olanların ise, milletimiz tarafından çok kısa süre içinde tasfiye edileceğine inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
uzaklar
uzaklar - 2 yıl Önce

Sayın inçe bu bahsettıgınız vezirleri de padişah seçiyordu ... Bence ortalıkta neden ses yok dıyecegınıze bu sessızlıgın ve yıkımın bır numaralı sorumlusu olarak hesap verın bu kadarıda ayıp artık!

Serap
Serap @uzaklar - 2 yıl Önce

"bu sessızliğin ve yıkımın bir numaralı sorumlusu olarak hesap verın" cümlesinin üstüne söylenecek söz yok. Anlayana sivrisinek saz.... bunca yıl aptal yerine konulduğumuzu düşünürken daha büyük bir darbe yemek.... İhanet. ihanet! Planlar, planlar! Kimbilir kapalı kapılar ardında neler dönüyor da biz bunu anlayamacak kadar da aptalız! Ne uğruna neler oluyor da ne hesaplar yapılıyor! Tebrikler!!!! hepimizi paranoya ile tanıştırdınız sonunda.. Ama, zaten paranoya bulaşıcıydı sahi! Geldik mi istediğiniz kıvama? Daha ne sesi bekleniyor bilemedim ben

SIRADAKİ HABER