Muhalefetin 'anayasal sınırlarına çekilsin' dediği Erdoğan: Ben yerimi iyi bilirim, talimata gerek yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyon tartışmalarında muhalefetten gelen 'Cumhurbaşkanı anayasadaki yerine çekilmelidir' şartına yanıt verdi

Muhalefetin 'anayasal sınırlarına çekilsin' dediği Erdoğan: Ben yerimi iyi bilirim, talimata gerek yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TİM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada siyasi partilere "koalisyon hükümetin bir an önce kurulması" çağrısını yineledi. Erdoğan  koalisyon tartışmalarında muhalif partilerden AKP'ye sunulan  "Cumhurbaşkanı anayasadaki yerine çekilmelidir" şartına da tepki gösterip, "Ben Anayasa'daki yerimi çok iyi bilirim. Şu an Anayasa'nın bana verdiği yetki neyse bunu kullanırım. Bunun için birilerinin talimatına ihtiyacım yok." diye konuştu.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşma şöyle:

"Seçim sonucunda ortaya çıkan tablo milletimizin takdiridir. Madem milletimiz böyle bir tablo takdir etti. Bize düşen ülkemiz ve milletimiz için bu şartlarda en iyisini yapmaktır. 28 Haziran'da Meclis Başkanı seçimi başlıyor. Bu seçimin de en geç 5 gün içinde tamamlanması gerekiyor. Anayasa'da Cumhurbaşkanı'na tanınan erken seçim çağrısı yapma hakkı meclis divanının seçilmesiyle başlıyor. Kimsenin egolarına mahkum olmaması gerekir. Eğer egolar öne geçerse bu süreç uzayacaktır. Siyasetçiler bu işi çözemiyorsa millet bu işi çözecek tek merciidir. Genel başkanlara düşen görev ekonominin, mileltin sabrını çok fazla zorlamamalarıdır. Oyun hesabı yapanlar bunun hesabını millete verir. Türkiye'yi hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebali ağırdır. 7 Haziran Seçimleri, Türkiye'de 12,5 yıl kesintisiz devame den tek parti iktidarının devam etmesine imkan vermeyecek bir sonuç verdi. Yeni dönemde temennimiz yeni hükümetin bir an önce kurulması."

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER