Muammer Güler: Referans oldum, menfaat almadım

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler Meclis Soruşturma Komisyonu'na 3,5 saat ifade verdi…

Muammer Güler: Referans oldum, menfaat almadım

17 Aralık operasyonunun ardından rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade verdi.

Edinilen bilgiye göre İranlı işadamı Rıza Zarrab’a referans olduğunu kabul eden Güler, ancak bunun karşılığında hiçbir menfaat almadığını söyledi.

Muammer Güler, oğlu Barış Güler’in danışmanlık şirketindeki büyük miktarlı para hareketleri ve yurtdışından getirildiği söylenen kaynakların kayıtlarda yer almaması gibi malvarlığıyla ilgili sorulara ise daha sonra yazılı yanıt göndereceğini bildirdi.

Güler, iki avukatıyla birlikte geldiği komisyonda 3,5 saat süren savunmasının ilk bölümünde 50 sayfalık bir metin okudu. Eski Bakanlar Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın ifadesinin alındığı toplantıdan farklı olarak Güler’in ifadesinde Komisyon Başkanı Hakkı Köylü başta olmak üzere çok sayıda Ak Parti milletvekilinin özellikle malvarlığı hareketleri ve servet artışıyla ilgili daha fazla soru yöneltmeleri dikkati çekti.

Güler’e yöneltilen sorular şu suçlamalarda odaklandı:

“Rıza Zarrab için koruma polisi görevlendirmek ve  araçlarına trafikte emniyet şeridini kullanma imtiyazı vermek. Rıza Zarrab’la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. Rıza Zarrab’la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.”

‘BAZILARI MONTAJLANMIŞ, BAZILARI CIMBIZLANMIŞ’

Güler, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Komisyonun hukuksuzlukları tespit edeceğine ve hakikate ulaşacağına inanıyorum, kendilerine de güveniyorum” dedi.

Soruşturma komisyonu önergesindeki iddiaların dışında da sorular yöneltildiğini öne süren Güler, uygun gördüklerini yanıtladığını vurguladı.

Alınan bilgiye göre Güler savunmasında tapelerin tamamını reddetmeyerek, “Bazıları montajlanmış, bazıları cımbızlanmış. Yasal değil. Bir bakan takip edilemez” dedi. Zarrab’ın şirketi için Çin’de bir bankaya referans mektubu yazdığını kabul eden Güler, “Hangi işadamı bize gelse biz yardımcı oluruz. Referans oldum, ama bir menfaat temin etmedim” dedi. Zarrab’ın yakınlarına Türk vatandaşlığı verilmesiyle ilgili olarak Güler, “Bakanlığım döneminde 30’u İranlı 700 kişi Türk vatandaşlığına geçti. Bu sayı daha önceki dönemlerde daha fazlaydı. Bunları menfaat karşılığı yapmadım” savunmasını yaptı.

‘ZARRAB’A PLAKA TAHSİSİ VE KORUMA VERİLMESİ NORMAL PROSEDÜR’

Güler, Zarrab’a trafikte geçiş üstünlüğü sağlamaya yönelik plaka tahsisi ve koruma verilmesiyle ilgili de “Bu konu valiliğin yetkisinde. Koruma Daire Başkanlığı’na başvurulmuş. Benim bir şey yapmama gerek yok, normal prosedür” görüşünü bildirdi. Oğlunun İngilizce ve Rusça bildiğini, genç yaşta başarılı bir işadamı olduğunu söyleyen Güler, büyük şirketlere yüklü miktarlarda fatura kesen, Zarrab’a aylık 30 bin dolar karşılığı danışmanlık hizmeti veren oğlunun ortağı olduğu BBS danışmanlık şirketinin ise ne iş yaptığıyla ilgili “anlaşmalarını bilmediğinden” daha sonra yazılı yanıt göndereceğini belirtti.

KOMİSYON BAŞKANI: ‘NE ALAKASI VAR?’

Oğluyla ilgili başka sorular gelmesi üzerine Güler, “30 yaşındaki adamı her gün takip mi edeceğim” karşılığını verdi.

Güler, 17 Aralık’tan önce gizli operasyon yürüten kaçakçılık organize şube ile mali suçlar şubesinden ekipleri, istihbarat şubesinden diğer polislere takip ettirmesini de DHKP/C’nin bir tehdit mektubuyla açıklamaya çalıştı. “Ben de bir belge var” diyerek “Siz milletin canını acıttınız, biz de sizin canınızı yakarız” ifadelerini okuyan Güler, Komisyon Başkanı’nın “Ne alakası var?” sözlerine karşılık “Bu terör örgütü DHKP/C’den gelen bir tehdit mektubu. Oğlumu sivil kişiler takip edince endişe ettim. Onun güvenliği için istihbarata izlenmesi talimatı verdim” dedi.

Zarrab’la ilgili haberlerin engellenmesi için gazete yöneticisini aradığını doğrulayan Güler, “Bu mesele nedir ne değildir diye sordum. O da ‘Merak etmeyin biz bakmadan haberi yayınlamayız zaten’ dedi” diye açıkladı. Güler, 17 Aralık operasyonuyla ilgili “Kumpas, darbe, tezgah” ifadelerini kullandı.

(Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 20:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER