MİT'i CHP'ye 'bir devlet görevlisi' ihbar etti

Emine Ülker Tarhan, ‘MİT, CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu izliyor’ iddiasının dayanaklarını açıkladı…

MİT'i CHP'ye 'bir devlet görevlisi' ihbar etti

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan , daha önce, Başbakan Erdoğan 'ın yanıtlaması istemiyle TBMM 'ye verdiği soru önergesine konu olan ve dün de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun dillendirdiği iddiayla ilgili konuştu. Tarhan'ın önergede, kendisinin de içinde bulunduğu bazı CHP 'li vekillerin, MİT tarafından 'çok yakından' izlendiği, teknik takip yapıldığı, toplanan bilgi ve ses kayıtlarının gerektiğinde tahrif de edilerek ülke gündemini değiştirmek üzere kullanılacağı duyumlarını aktarmıştı.

 

Dün de Kılıçdaroğlu , MİT'in kendisini, ailesini, 7-8 CHP milletvekilini teknik takibe aldıklarını açıkladı. Akşam Gazetesi'nden Çiğdem Toker, "Tarhan'la telefonda görüştüm" dediği haberinde şunları aktardı:

 

"Soru önergesine konu iddiaların, kendisi için iddia değil, bilgi olduğunu, yeni olmadığını ancak kısa süre önce, ' CHP tüzel kişiliğine gelen somut ve güvenilir' veriler dolayısıyla 'artık tüy dikildiğini anladığı için' bu önergeyi verdiğini söyledi. Bilgilerin, bir ihbar mektubuyla mı yoksa görüşmeler yoluyla mı ulaştığını sorduğumda 'ihbar mektubu olmadığını', görüşmeler yoluyla geldiğini, ancak güven unsurunun önemi dolayısıyla 'deşifre etmeme'ye çok özen gösterdiklerini belirtti. Bu özeni dikkate alarak Tarhan'a, 'teknik takipte oldukları' bilgisini ulaştıran kişilerin 'kamu görevlisi olup olmadığı' sorusunu yönelttiğimde ise 'Evet' yanıtını verdi. Bu yanıyla, Kılıçdaroğlu 'nun açıklamalarının 'kanıtlı' olduğunu özellikle vurgularken, 'yetişkin çocuklarının da takip altında olduğunun' altını çizdi."

 

"GRUP BAŞKAN VEKİLİ OLUNCA ODAMI ARATTIM"

Habere göre Tarhan, soru önergesinde yer vermediği ve bugüne kadar saklı tuttuğu bir anekdotu da paylaştı. 2011 seçimlerinin ardından, partisinin grup başkan vekilliğine getirilince ilk işi, TBMM 'deki grup katında kendisine tahsis edilen odada arama yaptırmak olmuş. Güvenlik veya takip literatüründe bilinen nitelemeyle 'temiz mi değil mi?' araması. Tarhan'ın 'gayri resmi' olarak yaptırdığı aramada kendisine sunulan bilgi şu: Dışarıdan, pencere yönünden bir alıcı sinyali geliyor. Fakat içeriyle bağlantısı henüz kurulmamış...

 

Toker, "Neden gayri resmi yaptırdınız, neden sonucu, TBMM evrakından geçirerek resmiyete dökmediniz?" sorusuna, "Resmi kanaldan yaptırsam, böyle bir sonuç ortaya çıkmazdı ki. Yarsav döneminden biliyorum. İşin peşini o zaman bıraktım. Kurumlara güvenim yok. Bu kadar kaset servis edildi; hangisinin üzerine gidildi. Kimi kime şikayet edeceksiniz? Yarsav'da üç dinleme cihazı çıktı. Benim 'hukukun militanı' ifadesini ne anlamda kullandığım ortada değil mi? Ama bu, siyasi düşmanlık aracı olarak kullanıldı, zevk alındı, rant sağlandı." yanıtını aldığını aktardı ve Tarhan'a, "MİT'in daha önce benzer iddialar konusunda 'bizim böyle bir birimimiz yok' yanıtının basında yer aldığını hatırlattığında, "Hiç inandırıcı değil. Söylediklerimi, dinlendiğimizi bilerek değerlendirin" cevabını aldığını belirtti. (Akşam)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER