Mithat Sancar'dan 'ittifak' uyarısı: Sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır

Sancar, muhalefet partilerini "Önerilerimizi ciddiye almazlarsa ortaya çıkan sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır" diye uyardı

Mithat Sancar'dan 'ittifak' uyarısı: Sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin diğer muhalefet partileriyle ilişkisine ve ittifak politikasına dair açıklamalarda bulundu.

Partisinin mevcut ittifaklardan birine girme arayışında olmadığını ifade eden Sancar, "HDP muhalefetin adayına oy verir" anlayışının yanlış olduğunu da dile getirdi.

KARAR TV'de yayınlanan "Hal ve Gidiş" isimli programa konuk olan Sancar, HDP'nin herhangi bir ittifakta olup olmayacağı yönündeki tartışmalar için "Parlamento seçiminde mevcut ittifaklardan birine girme arayışımız yok, talebimiz yok, açıkçası ihtiyacımız yok" dedi.

Prensip olarak bütün muhalif partilerle yerel demokraside uzlaşmayı istediklerini belirten Sancar, "Önerdiklerimizi muhalefet ve demokrasi güçleri yeterince ciddiye almazlarsa ortaya çıkan sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır!" diye konuştu.

Sancar, "Bu kadar açık konuşmamıza rağmen hala 'HDP muhalefetin adayına oy verir' üzerinden strateji kuranlar varsa büyük yanlış yapıyorlar" ifadesini kullandı.

Sancar'ın açıklamalarından özetler şöyle:

"PEKER'İN İFŞAATLARI KÜRT SORUNUNA DAYANIYOR"

"Kürt sorunu hiçbir zaman siyasetin başat konusu olmaktan çıkmadı, çıkmaz. HDP'ye yaklaşım, Kürt sorununa yaklaşım anlamına geliyor. Kürt sorunu yapıcı bir şekilde gündemde fakat 90'larda alıştığımız terminoloji ve kavramlarla konuşulmamaktadır. Biz partiyi savunurken sadece bir kurumu savunmuyoruz. Demokratik siyaseti ve Kürt sorunundaki yeni alanın Türkiye'nin diğer sorunlarıyla buluşabileceği zemini savunuyoruz. Mesele HDP ve Kürt sorununun iç içe geçmişliği meselesidir. Elbette bütün bu baskılara direneceğiz! En fazla enerji harcadığımız alan, partiyi, arkadaşlarımızı ve halkımızı savunmak. İşkencenin olduğu her yerdeyiz. Sedat Peker'in ifşaatları üzerinden konuştuğumuz her şey, eninde sonunda Kürt sorununa dayanmaktadır. Hatta başında bile dayanmaktadır.

"İTTİFAK ARAYIŞIMIZ YOK"

Seçimi tek seçim olarak gören anlayış yanlış. Parlamento seçiminde mevcut ittifaklardan birine girme arayışımız yok, talebimiz yok, açıkçası ihtiyacımız yok. Bizim Cumhurbaşkanlığı seçiminde tavrımız şudur; Türkiye'de yeni bir dönem başlatacak, eskiyi ufak tefek makyajlarla, düzeltmelerle sürdürmeyecek bir muhalefet bloğunun ortak aday çıkarmasına taraftarız.

"SORUMLU OLMAYIZ"

Muhalefette şöyle bir kolaycılık var; bu konularda olabildiğince köşeli bir söz söylemek istemiyorlar. Muğlak bırakıyorlar. 'Kürtler kardeşimizdir' diliyle sanki Kürt seçmeninin oyunu alabileceklermiş gibi davranıyorlar. Prensip olarak bütün muhalif partilerle yerel demokraside uzlaşalım istiyoruz. Önerdiklerimizi muhalefet ve demokrasi güçleri yeterince ciddiye almazlarsa ortaya çıkan sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır.

İktidar muhtemelen 31 Mart'ta bizim stratejimizin bu kadar etkili olacağını beklememişti. Türkiye eğer konuşarak öğrenemiyorsa yaşayarak öğrenecek. Böyle bir şey olursa enerjimizin çok büyük çoğunluğu parlamento seçimlerine yoğunlaşacaktır. Uyarıyorum. Eğer bu kadar açık konuşmamıza rağmen hala 'HDP muhalefetin adayına oy verir' üzerinden strateji kuranlar varsa büyük yanlış yapıyorlar. Ülkeyi ciddi bir olumsuzluğa kendileri sürüklüyor. Bizim siyasetteki yolumuzu kapatmak isterlerse Türkiye'de seçim olmayacak demektir, yolun sonuna gelinmiş demektir"

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 13:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek
Melek - 3 ay Önce

İşiniz çok zor Mithat bey. Görmeyen gözlere göstermek , İşitmeyen kulaklara duyurmak çok zor. Tanrı yardımcınız olsun

istismar ve hamaset siyaseti
istismar ve hamaset siyaseti - 3 ay Önce

erdoğan ın istismar etmediği şey yok cami önünde poz verir tamam bu çok zararlı değil ama ölen insanları hala istismar ediyor.yasin börüyü hala ağzına alıyor.demirtaş başkan yaptırmayacak demiş zamanında doğru demiş hani şu vali hikayesi gibi başkan olmuşsun ama adam olamamışsın denir buna.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 3 ay Önce

HDP nin sayın eş genel başkanı defalarca ittifak dertlerini anlattı. demokrasi ittifakı denince ilk akla gelen
1- Var olan anayasa ve yazılı ne varsa gelecekte olmayacak.
2- Doğuştan insana verilen ONUR,ERDEM VE HAYSİYET olarak tarif edilen ana dili,içine doğduğu toplumun tanımı ve içine doğduğu toplumun inancı.
Yani bu topraklarda yaşayan kadim halkların DİLLERİ,İNANÇLARI VE HALK OLARAK tanınmamsı.
Laz, İDRİS,
Çerkez Ethem,
Boşnak Kamil,
Arnavut Kemal
Kürt Hüsso
Türkmen Ali
Tüm halklar dillerini özgürce yaşamak,eğitim dili olması.
Kimlik insana doğuştan verilen değerdir. Onu bir başka kimliğin altında görürseniz yok saymak demektir.
Yüz yıldır çözülmeyen sorunun temeli ASİMİLASYON
Asimilasyon aynı zamanda düşman üreten bir yapıdır.
Başta SOL partiler ve demokrasi derdi olanlar öncelikle demokrasi ittifakının kuruluşunu ilan etmeli ki
toplum EVRENSEL HUKUKU ile yaşama imkanı olacağına inansın.
Sosyalist sol önde olmalı ki EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK sözü TÜRKÜN TÜRK'LE özgürlüğünü değil,ülkenin kadim halklarının özgürlüğünü söylemiş olduğunu anlatsın.

SIRADAKİ HABER