MİT TIR’larının aranmasında görev alan asker ve savcılar hakkında kovuşturma izni

5 savcı ve 3 komutana kovuşturma izni

MİT TIR’larının aranmasında görev alan asker ve savcılar hakkında kovuşturma izni

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, Suriye’ye gittiği sırada Adana ve Hatay’da durdurularak aranan ve silah yüklü olan MİT’e ait TIR’ların durdurulması ve aranmasında görev alan asker ve savcılar hakkından kovuşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

MİT TIR’larının Hatay ve Adana’da durdurulması ve aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu ile’nun son savunmalarının alınmasını ve haklarında kovuşturma izni verilmesini; jandarma komutanları Özkan Çokay, Erdal Yılmaz ve Kubilay Ayvaz hakkında ise kovuşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

HSYK 2. DAİRE BAŞKANI MEHMET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

İMC TV’de yer alan habere göre, kararın ardından HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz yaptığı açıklamada, “Adalet duygusu gözetilmeden, başka amaçlar güdülerek yürütülen, yargısal yetkilerin karşı olduklarını yok etme amacıyla kullanıldığı soruşturmaların, toplumsal barış, huzur ve güveni olumsuz etkileyeceği, yargıya duyulan güven ve saygınlığı ortadan kaldıracağı tartışmasızdır” ifadelerini kullandı.

‘CİHANER, ŞIK, ŞENER DAVALARINDAN DERS ALDIK’

Yılmaz, “Yasa dışılığa, adalet ülküsü dışında hareket eden, hukuk zemininde kalmayan eylemlere göz yumulduğunda neler yaşandığını yakın bir geçmişte Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir-İstanbul Casusluk, Hanefi Avcı, İlhan Cihaner, Ahmet Şık, Nedim Şener soruşturma ve davalarında hep birlikte gördük, izledik ve ders aldık” dedi.

‘KARARIN SİYASİ SONUÇLARINI DEĞİL, ADALETİ GÖZETMEKLE MÜKELLEFİZ’    

Yılmaz şöyle devam etti:

“Bizler, verilen kararın siyasi sonuçlarını değil, adalet, doğruluk, dürüstlük, yasallık ve hakkaniyeti gözetmekle mükellefiz. Tarihe ve millete karşı sorumluyuz. Adliyelerimizi Müslim ve gayrimüslim, inanan, inanmayan, her görüşten kişinin güvenle girdiği, huzur içinde çıktığı yerlere dönüştüreceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 13:15

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER