Milli Savunma Bakanı Işık: Özel kalem müdürüm firarda

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı

Milli Savunma Bakanı Işık: Özel kalem müdürüm firarda

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında Funda Görey'in, hem TSK'deki ihraç ve YAŞ kararları hem de 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Fikri Işık'ın açıklamaları şöyle: 

YAŞ KARARLARI

“Türkiye'de YAŞ ile ilgili farklı bilinenler var. YAŞ'ın kanunda verilen yetkisi danışma organı olması ikincisi albaylıktan generalliğe terfi ettirilecek ve generalliğe yükselecek asker kişilerin terfisine karar veriyor. YAŞ bir atama organı değil. Dünkü YAŞ'ın gündeminde olan konular kuvvet komutanlarının ve genelkurmay başkanının devam edip etmemesi değildi. Dünkü YAŞ ile bugünkü gazete manşetleri arasında fark var. Bu komuta kademesiyle ilgili oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 30 Ağustos'ta doluyordu görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi. Benim, başbakanın ve cumhurbaşkanın imzasıyla uzatıldı bu dahi dünkü YAŞ'ta görüşülmedi.

“Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ'ın konusu değil. Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etti 'Dere geçilirken at değiştirilmez' ben de merak ettim Fransızlar nasıl çevirdi diye siyasi olarak sorunun cevabı bu dere değiştirilirken at değiştirilmez.

YAŞ ÖNCESİ İSTİFA EDEN 2 ORGENERAL

“İki orgeneral de YAŞ üyesiydi YAŞ'a girmeleri istenmedi, istifaları istendi istifalarını verdiler.

“YAŞ'ın gündeminde bunlar olmadığı için bilgimiz dahilinde gelişme bir şey olmadı. İstifa açıklaması bize gelmedi.

“Generallerin yüzde 50'den fazlası bu darbe girişimine müdahil olmuşlar bazıları direkt girmiş bazıları görevini yapmamış.

ASKERİ OKULLARIN KAPATILMASI

“2000'den 2014 yılına kadar soruların çalındığı kanaatindeyiz. 2014 yılındaki skandal sonrası yapı değişince soruıarı çalamamışlar yüksek puanla askeri liselere girme hakkı kazananları da mülakatta elemiştir. Kurumsal zaaf var, çalışmalar devam ediyor. TSK içindeki habis uru temizlemek birinci görevimiz. Darbe üreten anlayışı temizlememiz lazım. Şu anda askeri okullar maalesef bu yapının yuvası haline gelmiş.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NIN CUMHURBAŞKANLIĞI'NA BAĞLANMASI

“Bizim sistemimizde anayasamıza göre ordunun başkomutanı Cumhurbaşkanıdır. Artık Cumhurbaşkanı'nı halk seçiyor Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanımıza bağlanması daha doğru olur. Kuvvet komutanlarının da Milli Savunma Bakanlığına bağlanması doğru olur."

“ÖZEL KALEM MÜDÜRÜM FİRARDA”

Özel kalem müdürünüz Kurmay Albay Tevfik Gök'ün durumu nedir?

Gözaltına alınmış bırakılmış şu anda firarda.

197 general ve amiral TSK dışında fakat 99 terfi oldu 227'ye düşmüş gözüküyor general amiral sayısı.

TSK'da general sayısı zaten fazlaydı. General sayısının fazla olduğu konuşuluyordu uzun süredir.

İlk defa korgeneral ataması gördük...

Ordu komutanı illa orgeneral olur diye bir şey yok.

DARBEYLE SUÇLANAN EMİR SUBAYLARI

İhraçlarda neden yoktular...

Darbeye karışanlarla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadı. İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu yaverler de var. Darbeye katılan hiçbir teröristi TSK içinde barındırmayacağız.

ASKERİ YARGIDAKİ DÜZENLEMELER

Herkesi suçlamak haksızlık olur. 15 Temmuz'u bir sadece vak'a bazında değerlendirirsek yanılırız. Gerek şart ama yeter şart değil. Sebeplerine temellerine inmek neden böyle oldu? 60'da 80'de oldu neden böyle oluyor sorusuna köklü cevaplar getirmek zorundayız. Buna çalışıyoruz.

Ordunun envanterindeki tanklar uçaklar nasıl etkilendi?

Kullanılamaz durumda olan helikopter uçak yok kayıp helikopter uçak da yok.

Kayıp firari ordu mensubu var mı?

Var. Özel kalem müdürüm gibi... Firarda olanların listesi Genelkurmay'da.

1 numara tespit edilebildi mi?

Onlarda hiyerarşi bizim bildiğimiz değil astsubaya paşa lakabı takmışlar generaller ondan emir alıyor. Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz. Akıncı'da yöneten isimler var. Bir tane tümgeralle üç tane tuğamiral tuğgeneralin yönettiğni biliyoruz. Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'a diyorlar ki ne işin vardı Akıncı Üssü'nde 'Merak ediyordum görmemiştim görmeye geldim diyor. Bu yapının 1 numarası Pensilvanya'daki o kişi.

Pilot açığı olur mu?

Hava Kuvvetlerimiz bir zaaf yaşamayacak. Ayrılan pilotların geri dönme talebi var. İstifa edip gidenlerin dönme talebi var.

Bu yapının baskıları sonucunda askeri okullardan ayrılanların yaşadıkları haberlerini yapıyoruz. Devlete ödedikleri tazminatlar var.

Bu konuda çalışmayı tamamladık. Birkaç alternatifli çalışmamız var. O arkadaşlarımızın sorunlarını çözecek düzenlemeyi sağladık. Geri dönmelerde dikkatli olmamız gerekiyor. Tazminat konusunda çalışma yaptık. Geçmişe dönük bir düzenlemeyi hazırladık ama kapsamını başbakanımız ve maliye bakanımızla istişare ile belirleyeceğiz.

Yaverlik uygulaması kaldırılacak mı?

Cumhurbaşkanmımız yaver kullanmak istemiyor ben de bazen askeri törenlerde ihtiyaç oluyor. Asker askerlik işine odaklansın. Yaver olsun mu olmasın mı noktasına gelemedik.

Kayıp askerler risk yaratıyor mu?

Onlardan ziyade bireysel olarak bir şey olabilir mi endişesi olur. Kitlese darbe girişimi daha olmaz ama bireysel girişime tedbirli olmalı.

Akın Öztürk'ün gözaltı görüntülerini izlediğinizde ne düşündünüz?

Bilgilerimle gözaltı görüntüleri arasında çelişki gördüm. Biraz şüpheyle yaklaştım. Öztürk'ün ifadelerine de... Çözümün kilit isimlerinden birinin Akın Öztürk olduğunu düşünüyorum.Temkinli yaklaşıyorum nerede ve ne zaman o darbeleri aldığını bilmiyorum.

YAŞ KARARLARI?

-
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla 16 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi, 99 albay general ve amiralliğe terfi ettirildi.

-YAŞ toplantısından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kuvvet komutanları için göreve devam kararı çıktı.

-Tek değişiklik, Jandarma Genel Komutanlığı'nda oldu. Görev süresi sona eren, Orgeneral Galip Mendi'nin yerine, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler atandı.

-Bin 684 asker de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK), OHAL’in 2. Kanun Hükmünde Kararname’si (KHK) ile 'FETÖ' bağlantılı ve milli güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle ihraç edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 19:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER