MHP'li işçiler neden HDP'ye oy verdiklerini anlattılar

'Bu sefer kendimiz için farklı oy kullandık' diyen işçilerin 'gönlü rahat'

MHP'li işçiler neden HDP'ye oy verdiklerini anlattılar

2015 genel seçimleri sona erse de Tuzla tersanelerinde tartışması sürüyor. Konuşulan konuların başında ise HDP’nin başarısı geliyor. Çünkü HDP, daha önce hiçbir sol partiye oy vermemiş MHP’li işçilerden de oy aldı. İşçilerin böyle bir tercihte bulunmasının baş nedeni ise yıllardır kendi yaşamlarında olumlu yönde bir değişikliğin olmaması.

Evrensel'den Ali Doğan MHP'li, ülkücü işçilere neden HDP'ye oy verdiklerini sordu. İşte aldığı yanıtlar:

"BU ADAMLARI HDP'NİN DURDURACAĞINA İKNA OLDUM"

Bülent Ertürk tersanelerde yat boyacısı olarak çalışıyor. Karslı ve Azeri kökenli bir işçi. Aileden milliyetçi olduklarını anlatan Ertürk, hayatı boyunca sol bir partiye oy vermemiş. Her dönem MHP’ye oy verdiğini anlatan Ertürk, sadece bir kez, ilk kurulduğu yıl o da akrabasının hatırına AKP’ye oy atmış. Ertürk, HDP’ye neden oy verdiğini şöyle anlattı:

“Öncelikle HDP için çalışan yıllardır tanıdığım işçi arkadaşlarım var. Ne olursa olsun ben onlara güvenirim. İkincisi ise bu Hükümetten ve Cumhurbaşkanından çok sıkıldım. Hiç gitmeyeceklermiş  gibi geliyorlardı. Özellikle son 7 yıldır işçilere tek bir hayırlı iş yapmadılar. Bunun yanı sıra da ben dindarım. Ama kutsal kitabımı bile siyasete alet etmesine çok kızdım. MHP’ye oy versem bu adamlar istediğini alacak. Ama HDP’nin bu adamları durduracağına arkadaşlar beni ikna etti. Ben de oyumu verdim. Vicdanım rahat. Çünkü AKP artık işleri istediği gibi yönetemeyecek.” 

"YILLARDIR BİRLİKTE MÜCADELE VERDİK"

37 yaşındaki Murat Yıldız evli ve bir çocuk babası. Tersaneye gelmeden önce Ford Otosan’da çalışıyormuş. Yıkılmaz gözüken AKP iktidarının çökmesi nedeniyle seçim sonuçlarından memnun olduğunu anlatan Yıldız, “Bu iktidar güç kaybetti. Çok sebebi var ama bence en önemli sebebi işsizlik ve ücretlerin düşük olması. Düşünün ben 2008 krizinden bu yana aynı parayla çalışıyorum. Ama her şeye zam geldi. Belki hepimiz ayrı partilere oy vermiş olabiliriz ama bu benim gibi bir çok işçinin de düşüncesidir” dedi.

Bu seçime kadar MHP’den başka partiye oy vermediğini dile getiren Yıldız, tercihini neden değiştirdiğini şöyle dile getirdi: “Bu sefer HDP’ye oy verdim. Bunda beraber çalıştığımız Evrensel gazetesini okuyan ve dağıtan arkadaşların anlattıkları etkili oldu. Bu arkadaşlarda aynı zamanda Emek Partili arkadaşlar ve onlarla yıllardır tersanelerde olup biten her şeye karşı birlikte mücadele ediyoruz. Bu sefer bu arkadaşları kırmadım. Bir de Cumhurbaşkanının meydanlara çıkması benim kararımı etkiledi.”

"GÖNLÜM RAHAT"

Kaynakçı olarak çalışan Ümit Tes Kastamonulu. 27 yaşında ve sekiz yıldır tersanelerde çalışıyor. Ağır koşullarda çalıştıklarını anlatan Tes, şöyle devam etti:

“Ben Tuzla’da Ülkü Ocağının üyesiyim ve MHP’liyim. Bir dönem mahalle yönetiminde de yer aldım. Seçimler başladığından bu yana hep arkadaşlarla konuşuyorduk yine tüm siyasi partiler vaat veriyordu. Bu konuşulanları da biz işyerimizde konuşuyorduk. İçimizde bir abimiz de hep bunların anlattıklarının biz işçiler için bir anlamı olmadığını patronların oy verdiği partilere işçilerin oy vermemesi gerektiğini anlatıyordu. Bu sohbetler hep olduğu için de biraz fikrim değişti çünkü her tartışmanın sonunda AKP’ye karşı HDP çıkıyordu. Ben hep tereddütle dinledim konuşmaları en son pazar sabahı kalktım sandığa gidene kadar acaba doğru mu yapıyorum diye düşündüm ama bir işçinin patronla aynı partiye oy vermemesi sözü aklıma geldi. Ben de oyumu HDP’ye verdim. Bir daha olur mu bilmem ama gönlüm rahat çünkü yanımdaki insanlara güveniyorum.” 

"NEFEL ALMAK İÇİN"

Serkan Mert de kaynakçı. Düşünce olarak milliyetçi olduğunu anlatan Mert, yıllardır AKP’nin işçiler için bir şey yapmadığını söyledi. İşyerindeki arkadaşlarının konuşması ve Demirtaş’ın açıklamalarının etkili olduğunu söyleyen Mert, “Bu başkanlık sevdalısı bir adamın karşısında durabilecek onu engelleyecek ve biz işçilere de nefes aldıracak bir olanağın olabilmesi için oyumu HDP ye verdim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
isimsiz
isimsiz - 3 yıl Önce

yalandan kim ölmüş

MHP
MHP - 3 yıl Önce

ak yandaşlar iş başında :) çocuk kandırıyorlar

HDP
HDP - 3 yıl Önce

nasıl ak yandaş oluyorlarki adamlar koalisyona bile yanaşmadılar

Ak yandaş mi
Ak yandaş mi - 3 yıl Önce

Türkiye de emek cephesinden yana olan çok az parti vardır emek partisi vurgusu var eski adiyla emeğin partisi tuzla tersanesinde ölümler olunca taşeron işçilik oraları kasıp kavururken hayat televizyonu oradan canlı yayın yaptılar yüzlerce emek partisi üyesi orada toplantı yaptı 3 sene bu ölümleri gündemde tuttular mhp ne yaptı kac tane soru önergesi verdi mhp ne yaptı o işçiler için bakin emeğin yaninda duran ve soru önergesi veren tek parti hdp idi mecliste simdi neden vermiş anladiniz mi

umay
umay - 3 yıl Önce

Nasıl bir tezgah bu; hdp pkk dhkpc küçücük ana kuzularının eline silah tutuşturup ölüme gönderiyor ama tuzladaki ölümlere derman olacaklar öyle mi? Akıl tutulması bu olsa gerek