'MHP, İstanbul, Ankara ve İzmir'de AKP'nin adayına destek verebilir' iddiası

Kayyuma devredilen HDP'li 102 belediyenin seçiminde de MHP'nin, AKP adayını destekleyeceği dillendiriliyor

'MHP, İstanbul, Ankara ve İzmir'de AKP'nin adayına destek verebilir' iddiası

MHP'nin, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir'de AKP'nin adayını destekleyebileceği ileri sürüldü.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde izlenecek yol haritası için gelecek hafta bir görüşme gerçekleştirecek.

İki parti arasında ‘protokol esasına dayalı' bir ittifak düşünülüyor. İki liderin görüşmesinin ardından da partiler arasında yerel seçimlere ilişkin çalışmaların başlayacağı ifade ediliyor.

Edinilen bilgilere göre, 2014 yerel seçimleri ve 24 Haziran seçimlerindeki oylar değerlendirilip, analizi çıkarılacak. Bir ilde hangi partinin oyu yüksekse, diğer partinin ‘oy oranı yüksek olan partiyi desteklemesi' planlanıyor.

Bahçeli'nin önceki gün Başkanlık Divanı'nda, "İstanbul, Ankara ve İzmir'in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tartışmaya açabilir" dediği dile getiriliyor.

Bu nedenle MHP'nin bu üç kentte AKP'nin adayına destek vereceği konuşuluyor. AKP'nin de MHP'li belediyelerce yönetilen Adana, Mersin, Manisa, Isparta gibi illerde MHP'yi destekleyeceği ifade ediliyor.

Kayyuma devredilen HDP'li 102 belediyenin seçiminde de MHP'nin, AKP adayını destekleyeceği dillendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 20:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER