MGK'dan BM'ye çağrı

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıldı...

MGK'dan BM'ye çağrı

MGK bildirisinde, Suriye'deki kimyasal silah saldırıları ile Mısır'daki barışçıl gösterilere müdahaleler kınanarak başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen toplantı, yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Toplantıya, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu son kez katıldı.

Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde, Suriye rejim güçlerince bu sabah Şam'ın çeşitli semtlerine kimyasal silah kullanma suretiyle yapıldığı değerlendirilen saldırılarda yüzlerce masum sivilin katledilmesi şiddetle kınanarak, "Rejimin kendi halkına karşı her türlü hukuki ve insani değerleri hiçe sayarak uygulamakta olduğu şiddet karşısında BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun bir an evvel harekete geçmesi gerekliliği vurgulanmıştır" denildi.

Bildiride, toplantıda, Mısır'daki askeri darbe ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, "Barışçı gösterilere karşı yapılan ve can kayıplarına neden olan müdahaleler kınanmıştır. Ülkede bir an önce barış ve huzur ortamının sağlanması ve kesintiye uğratılan demokratik sisteme dönüş için çağrıda bulunulmuş, yaşanan sorunların bölgemize yönelik muhtemel olumsuz etkilerinden duyulan derin üzüntü ve kaygı ifade edilmiştir" ifadesine yer verildi.

MGK toplantısında, Türkiye'nin güney sınırındaki 'güvenlik sorunları ve huzursuzluklara neden olan kaçakçılık faaliyetlerinin' ele alındığı, bu konudaki önlemlerin gözden geçirildiği bildirildi. (Bugün)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 17:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER