MGK: 'Paralel yapı' ulusal güvenliğe tehdit

‘Paralel yapı’ iddiası MGK iç ve dış tehdit listesinde...

MGK: 'Paralel yapı' ulusal güvenliğe tehdit

Türkiye'nin en üst düzey güvenlik koordinasyon birimi olan Milli Güvenlik Kurulu, isim vermeden Fethullah Gülen cemaatiyle özdeşleşen "paralel yapıyı" ulusal güvenliğe tehdit oluşturan yapılanma olarak tanımladı ve bu tehdidin ‘terörle mücadele’ kapsamına alınmasına karar verdi.

12’nci Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan, konuşmalarında Fethullah Gülen grubuna atfen kullandığı ‘Paralel yapı’yla görevi boyunca kararlılıkla mücadele edeceğini duyurmuştu. İstihbarat birimlerinin ‘Paralel yapı’nın ne boyutta ele alınabileceğine dair hazırladıkları raporlar da önceki MGK’larda ayrıntılı olarak görüşülmüştü. Geçen çarşamba günü yapılan son MGK’da ise bu tehdidin ‘terörle mücadele’ kapsamına alınması kararlaştırıldı. Erdoğan’ın son Ak Parti il başkanları toplantısındaki, “MGK’da bununla ilgili kararımızı aldık. Resmi kayıtlarımıza girdi” ifadesiyle de bu karara vurgu yaptığı öğrenildi.

HENÜZ ‘KIRMIZI KİTAP’TA YOK

Hürriyet Uğur Ergan'ın haberine göre MGK, bu karardan sonra ‘Paralel yapıyı’ darbeci ve çeteci terör örgütlerinin engellenmesi altında mercek altına alacak. Ancak ‘Paralel yapı’ şu aşamada ‘Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne (MGSB) girmeyecek.

MGSB son olarak Ekim 2010’da yenilenmişti. Yeni tehdit algılamalarıyla 2015’te yenilenmesi beklenen MGSB’ye ‘Paralel yapı’nın girip girmeyeceğine son değerlendirmelerin ardından önümüzdeki yıl karar verilmesi öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 16:30
YORUM EKLE