Metin Feyzioğlu: Türkiye'de emekli büyükelçi darbesi diye bir şey yok ama emekli amiral başka bir şey

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, gündeme ilişkin konuştu

Metin Feyzioğlu: Türkiye'de emekli büyükelçi darbesi diye bir şey yok ama emekli amiral başka bir şey

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, gazeteci Adem Metan’ın YouTube kanalına röportaj verdi.

Metan’ın emekli amirallerin yayınladıkları bildiri ile ilgili sorusu üzerine Feyzioğlu, konunun sadece düşünce özgürlüğü kapsamında ele alınamayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de çok kısa bir süre önce 126 emekli büyükelçi aynı konuda bir bildiri yayınladılar. Bir tepki oldu mu? Olmadı. Ama 104 emekli amiral bildiri yayınlayınca kıyamet koptu. Sebep basit değil mi? Türkiye’de emekli büyükelçiler darbesi yok, böyle bir tecrübemiz yok; olmaz da zaten. Ama emekli amiral, bu başka bir şey. Meseleyi düşünce özgürlüğü kapsamında ele alabilirsiniz ama ya bu bildiri muvazzaflarla bağlantılı ise? İşte bu yok sayılamayacak bir soru işaretidir, yok sayamazsınız. Demokrasiye ve devleti müdafaa için bunu araştırmak zorundasınız.”

Metan’ın Türkiye’nin gemilerin alınması için hem diplomatik olarak hem de sahada çok ciddi bir mücadele verildi demesi üzerine Feyzioğlu şöyle cevap verdi:

“Orada Dışişleri Bakanlığımız muazzam işler yaptı, MİT görülmeyen ve yazılmayacak muazzam işler yaptı. Onlar isimsiz kahramanlar, bilmeyiz, bilinmesi yasaktır ama muazzam işler yaptılar. Kuşkusuz Cumhurbaşkanımız çok büyük bir irade gösterdi. Çıkıp senin Libya’da ne işin var diyor birileri. Olur mu öyle şey! Libya bizim denizden komşumuz, Libya ile kurduğun ilişki senin vatanının sınırlarını belirliyor, bu nasıl bir görmek istememektir.”

Metan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Montrö ile ilgili sağlam mesajlar verdiğini söylemesi üzerine Feyzioğlu, 'Evet, net konuştu' diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Oturup 103-104 amiral bir araya gelip Montrö’den çıkmamalıyız diye kimsenin konuşmadığı ve tartışmadığı bir konuda bildiri yayınlarsan Rusya ne yapar? Hemen açıklama yaptı evet dedi, Montrö yerine Karadeniz’e kıyısı olan devletler bir araya gelelim, bir anlaşma yapalım dedi. İçeride bu kadar ciddi olması gereken insanlar Montrö’nün tartışıldığı gibi bir izlenimi dünyaya yayarlarsa Rusya da gelir bunu söyler, Amerika da gelir başka bir şey söyler. Bazı şeyler tartışılmaz, tartışmaya açılmaz. Cumhurbaşkanı net söyledi, doğru söyledi: Montrö’nün şu an tartışılır bir tarafı yok dedi, bitirdi konuyu. Doğru ve rahatlatıcı bir mesajdı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER