Merkel’den İncirlik açıklaması

Merkel, İncirlik'ten Alman askerlerinin çekilmesine rağmen Ankara ile diyaloğa devam etmeleri gerektiğini söyledi

Merkel’den İncirlik açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik'ten Alman askerlerinin çekilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye'yle çok sayıda ortak çıkarı olduğunu belirten Merkel, Merkel, buna yakın ekonomik ilişkiler ve mülteci krizinin de dahil olduğunu söyledi.

Merkel, "Türkiye ile diyaloğu sürdürmeliyiz. Başka konulara odaklanabiliriz, bir sürü zorlu mesele var. Ama bu adımda ilişkilerin bozulduğu bir durum görmüyorum" dedi.

'KOALİSYONDAKİ PARTNERLERİMİZLE GÖRÜŞMELİYİZ'

Merkel, "Ürdün'e gideceğiz. Tabii ki öncesinde IŞİD karşıtı koalisyondaki partnerlerimizle, operasyonel kapasitemizi nasıl koruyabileceğimizi, hareket için neye ihtiyacımız olduğunu konuşmamız gerekiyor. Ardından koalisyonun etkili olması koşuluyla bu hareket hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek" ifadelerini kullandı.

Almanya hükümeti, 260 Alman askerinin ve Tornado uçaklarının İncirlik Üssü'nden geri çekilmesini öngören planı bugün onayladı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, kararın ardından, ""Türkiye'nin şu anda Alman parlamenterlerin İncirlik üssünü ziyaretine izin verme durumunda olmadığı göz önüne alan kabine, Alman askerlerinin İncirlik'ten Ürdün'e nakledilmesine karar vermiştir" açıklamasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 09:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER