Merkel'den Erdoğan'a 'Nazi' yanıtı

Merkel, Erdoğan'ın Nazi kıyaslamasına tepki gösterdi

Merkel'den Erdoğan'a 'Nazi' yanıtı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya yönelik Nazi açıklamalarına yanıt verdi.

Merkel, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslaması son bulmalı" dedi.

Merkel ayrıca, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için Almanya'da yapılacak etkinliklerin yasaklanabileceği uyarısında bulundu.

Erdoğan'ın sözlerini değerlendiren Almanya Hükümet Sözcüsü Demmer da "Hiçbir şekilde kabul edilemez" ifadelerini kullanmıştı.

SPD Genel Başkanı Martin Schulz, suçlamaları "küstahlık" diye nitelendirdi. CDU'lu politikacı Röttgen de "Başkanlık sistemine geçilirse, AB ilişkileri kesilir" dedi.

Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de dün akşam ARD'de katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Röttgen, Türklerin referandum öncesi planlanan Anayasa reformunun şimdiki Cumhurbaşkanı'nın çıkarına olduğunu ve aynı zalanda Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin de oylandığını bilmesi gerektiğini söyledi. Röttgen, Türkiye'yi liberal demokrasiden uzaklaştıracak olan değişikliklerin AB ile uyumlu olmadığını da ifade etti.Erdoğan'ın planlarını "meşru devlet darbesi" olarak nitelendiren Röttgen, Erdoğan'ın Nazi benzetmesine ilişkin olarak ise yorum yapmayarak "Biz bu seviyede değiliz" diye yanıt verdi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki muhafazakar partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi Başkanı Manfred Weber da Erdoğan'ın Nazi benzetmesine sert tepki gösterdi. Weber, Erdoğan'a Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle arasında çıkan anlaşmazlığı tırmandırmaması için uyarıda bulundu.

Weber, "Bir ülkenin onurunun diğerlerini aşağılamakla korunamayacağını" söyledi. Manfred Weber, Alman basınına yaptığı açıklamada Erdoğan'ın "her geçen gün biraz daha tuhaflaşan saldırgan çıkışlarıyla en çok kendi ülkesine zarar verdiğini, ancak Avrupa'nın provokasyonlara gelmeyeceğini" dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Başkanı Ska Keller de "tartışmaları göstermelik bulduğunu ve hayır oylarının yüzde 50'nin üzerinde olduğu Türkiye'deki muhalefetin desteklenmesi gerektiğini" belirtti. Keller, Erdoğan'a karşı en etkili cevabın gümrük birliğinin genişletilmemesi, Türkiye'ye silah satışının durdurulması ve ekonomik yardımlara son verilmesi olacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te yaptığı açıklamada referandum öncesinde Almanya'da Türk bakanların bir kampanya etkinliği daha planlayabileceğini söylemişti.

(Kaynak:Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 08:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER