Meral Danış Beştaş: Parlamento yetkisini askere devrediyor

HDP’li Beştaş, ‘Askere koruma zırhı’ olarak adlandırılan tasarıya ilişkin “Asker siyasette artık belirleyici bir rolde olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin darbe konusunda anlaşmasıdır. Bu bir darbe anlaşmasıdır” dedi

Meral Danış Beştaş: Parlamento yetkisini askere devrediyor
Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yarın Meclis komisyonunda görüşülecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘Askere koruma zırhı’ olarak adlandırılan, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin, "Siyaset, parlamento yetkisini askere devrediyor. Askerler, iç harekatlara katılabilecek. Yargı denetimi daraltılmıyor, kalkıyor. Asker siyasette artık belirleyici bir rolde olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin darbe konusunda anlaşmasıdır. Bu bir darbe anlaşmasıdır" dedi.

Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, tasarının çok tartışılacağını ifade ederek, "Karanlık günlerin ciddi habercisi olan bir tasarı olarak önümüzde duruyor" ifadesini kullandı.

Tasarı ile yıllar önce kaldırılan Emasya Protokolü'nün geri getirildiğini vurgulayan Beştaş, "Tasarının yasalaşması durumunda, bedelini bütün Türkiye'nin ödeyeceğini" söyleyerek devam etti:

“PARLAMENTO YETKİSİNİ ASKERE DEVREDİYOR” 

"Bu aslında şu anda devam eden fiili durumun yasal zemininin oluşturulmasıdır bir anlamda. Şu anda TSK mensupları, emniyet mensuplarının yetkili olduğu alanlarda görev yapmaktadır. Bu tabloda siyaset, parlamento yetkisini askere devrediyor. Askerler, iç harekatlara katılabilecek. Yargı denetimi daraltılmıyor, kalkıyor. Asker siyasette artık belirleyici bir rolde olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümetin darbe konusunda anlaşmasıdır. Bu bir darbe anlaşmasıdır. AKP iktidarı askere elini vermişti, şimdi kolu da gidiyor, yakında bütün gövdesi gidecek. Halkın seçtiği milletvekillerine dokunulacak ama askere dokunulamayacak, gözaltına alınamayacak, soruşturma yapılamayacak, bunların hepsinin izin altına alınması sağlanacak."

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI

"Bu saldırıyı kınıyoruz. Bu siyasete yapılan darbenin sonuçlarından biridir. Başbakan'ın, milletvekillerinin olduğu ve aranmadan hiç kimsenin alınmaması gereken bir ortamda bunun cereyan etmesi, başlı başına ciddi bir meseledir. Biz kurşun atılmasının halk dilinde ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu bir öldürme tehdididir" değerlendirmesinde bulundu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Bir gazetecinin "HDP cephesinden çözüm sürecine yeniden dönüşle ilgili hükümet nezdinde bir girişim oldu mu?" sorusu üzerine Beştaş, çözüm sürecinin devam ettirilmesine yönelik iradelerinin çok net olduğunu, eş genel başkanlarının da bu konuda çağrılarının bulunduğunu, bunun aksine özel, farklı görüşmelerin söz konusu olmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 14:00
YORUM EKLE