Mehmet Özhaseki: Ortada kriz yok, niye erken seçime gidilsin ki?

Özhaseki, erken seçimle ilgili soruları yanıtladı

Mehmet Özhaseki: Ortada kriz yok, niye erken seçime gidilsin ki?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de kaldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özhaseki, AK Parti olarak, yerel yönetimler için yasa teklifi hazırladıklarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, büyükşehir, il, ilçe, belde belediyelerinden ve alanında uzman kişilerden oluşan bir ekiple yasa taslağını tamamladıklarını belirtti.

Muhalefet belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile muhatap olmak istedikleri için görüşmeler olduğunu, daha sonra da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir grup oluşturulduğunu ve bu kişilerle devam edilmesine karar verildiğini anlatan Özhaseki, şunları kaydetti:

“Bu belediyeler de yasa teklifi ile ilgili görüşler bildirdiler ama keşke ‘CHP olarak teklifimiz bu’ deselerdi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in teklifi hariç diğerlerinde hiçbir şey yok. Hele hele Ankara Büyükşehirdeki arkadaş, ‘Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı tanınsın’ diyor, başka da bir şey demiyor. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı tanınsın demek Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde şerh koyduğu maddeleri kaldırın ki yerel yönetimlerin bağımsız, özerk yapısını sağlayın, kendi başına bağımsız birer kurum olsunlar demektir. Bunun arkasından federasyona gidilsin demek. Arkasından da referandumlarla ülkeden koparmak demek. Bunu Türkiye’de herkes bilir. Hele de bu teklifin milliyetçi olduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanından gelmesine açıkça söylüyorum, hayretler içinde izliyorum.”

‘BELEDİYELERİMİZ YENİ YASADAN MEMNUN OLACAK’ 

Yasanın belediyelerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlandığını ve belediyeleri rahatlatacağını savunan Özhaseki, şöyle devam etti:

“Bu yasa içinde büyükşehir, ilçe belediye ilişkileri, yetki devirleri, Anadolu’daki büyükşehirlerin ve ilçelerin bütçelerinin geliştirilmesi, finansman desteği, eskiden şikayet konusu olan ne kadar belediye mevzuatında mesele varsa hepsini uzunca süre yaptığımız çalışmalarla hazırladık. Yasa çalışmalarındaki temel amacımız, şehirlerimizi geleceğe taşıma yönünde, yerel yönetimleri çok daha güçlü hale getirmek ve halka hizmet standardımızı daha da yükseltmektir. Bu sebeplerden belediyelerimiz bu yasadan son derece memnun olacak.”

Cumhur İttifakı’nın binden fazla belediye sahip olduğunu aktaran Özhaseki, “Birlikte neredeyse yüzde 70’lere hitap ediyoruz. Biz, belediyelerin 1398’den 1020’si bizde olduğu halde Cumhur İttifakı olarak yasa konsensusla çıksın istiyoruz. Bu nedenle biraz daha bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘HAYRETLER İÇİNDE İZLİYORUZ’

Özhaseki, gündemlerinde erken seçim olup olamadığı yönündeki soruya, bazı kesimlerde erken seçimin konuşulduğunu, bunu hayretler içerisinde izlediklerini ifade etti.

“Niçin AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi erken seçime gitsin ki” diyen Özhaseki, “Yani gerçekten garip değil mi? Cumhur İttifakı’nın 340 kadar milletvekili var, Meclis’te çoğunluk var. Kendi aralarında müthiş bir uyum var, 3 yıla yakın da bir süreleri var, ortada bir kriz de yok. Kriz dönemlerini de en iyi şekilde atlatmış bir hükümet var. Niye erken seçime gidilsin ki. Erken seçimin gündeme gelmesi anlamsız ve öyle bir gereklilik de yok. Ayrıca pandemi sürecinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin artılarını gördük. Başkanlık Sistemi’nde çok çabuk karar alabilmenin faydalarını gördük” ifadesini kullandı. 


YORUM EKLE
YORUMLAR
sistem nasıl ama
sistem nasıl ama - 7 ay Önce

akp li değilim ama yeni başkanlık sistemi on numara tek kusuru baraj biraz daha düşük veya hiç olmasa daha güzel olurdu.bu erken seçim meselesi şimdi muhalefet meclisle erken seçim kararı alsa cb nının bir daha seçme hakkı veriyor.mevcut cumhurbaşkanı seçim kararı alsa kendi aday olamıyor.yani eskiden sürekli erken seçim maliyeti ortadan kalkıyor.şuan erken seçimi meclis alsa erdoğanın seçilme ihtimali düşük ama muhalefet garanti olsun diye 2023 ü bekliyor da olabilir.2023 te seçim olursa erdoğan aday olamıyacak orası kesin hangisi riskli erdoğandan erken kurtulmakmı 3 yıl bekleyip garanti kurtulmakmı daha iyi hesabı onlar yapsın artık.

SIRADAKİ HABER