Medvedev: Türkiye'nin Irak'a yönelik saldırılarının meşruiyeti kuşkulu

Rusya Başbakanı Medvedev'den Türkiye'ye 'operasyon' tepkisi

Medvedev: Türkiye'nin Irak'a yönelik saldırılarının meşruiyeti kuşkulu

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Türkiye’nin, Irak Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki PKK'nin ve sivillerin bulunduğu alanlara yönelik hava saldırılarının meşruiyet açısından kuşku uyandırdığını belirtti.

Mısır’ın El Ahram gazetesine özel konuşan Medvedev, ABD’nin IŞİD’le mücadele için Suriye topraklarına saldırılar planlayan koalisyon çalışmalarına değindi. Washington’ın söz konusu eylemleri ile Türkiye’nin Irak topraklarında PKK mevzilerine yönelik saldırıları arasında bağlantı kuran Rusya Başbakanı, “Koalisyon Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi by-pass edilerek oluşturuldu ve Suriye topraklarında faaliyetlerini Şam yönetiminin rızasını almadan yaygınlaştırdı. Bu tür faaliyetler, meşruiyet açısından ciddi kuşkular uyandırmakta. Bu arada Türk askeri uçakları da geçenlerde Irak’a yönelik saldırılar düzenledi. Bu da benzer şekilde (meşruiyet bakımından) kuşkular uyandırıyor” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de, TSK’nın PKK'ye yönelik operasyonlarına ilişkin, "PKK, Türkiye topraklarında bulunuyor.  Bizim topraklarımıza yönelik saldırıyı kabul etmiyoruz" demişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 10:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

osmanli emperyalizmine hevesli sinir ihlali yanlis