Meclisten Merve Kavakçı'ya iade-i itibar

28 Şubat sürecinden 15 yıl sonra dönemin simge isimlerinden Kavakçı’ya ‘iade-i itibar’ geliyor…

Meclisten Merve Kavakçı'ya iade-i itibar

18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak Meclis'teki and içme töreni sırasında, başörtülü olduğu için önce Meclis'ten çıkartıldı, ardından da ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkartıldı.

 

Merve Kavakçı'ya Fazilet Partisi'nin 2001'de kapatılmasıyla birlikte 5 yıl siyasetten men cezası verildi.

 

TBMM, 28 Şubat’ın yıldönümünde Kavakçı’ya yapılan ‘haksızlığı’ gidermek için çalışma başlattı. Kavakçı için 3 formül üzerinde çalışılıyor. İlki, Kavakçı’ya da tıpkı tutuklu milletvekilleri gibi maaş ödemek. Tutuklu vekiller ile Kavakçı’nın durumu örtüşmüyor. Vatandaşlıktan çıkarılma işlemi olduğu için maaş düzenlemesinin zor olabileceği düşünülüyor.

 

Buna karşın Kavakçı’ya ‘milletvekili kimlik kartı’ verilmesi, Meclis Albümü’ne alınması ve milletvekili kimliğinin ayrıcalıklarından (VIP salonunu, TBMM misafirhanelerini kullanmak vs) yararlandırılması neredeyse kesinleşti. Sincan’da 28 Şubat eylemi 28 Şubat’ın 15. yıldönümünde tankların yürütüldüğü Sincan sokaklarında dün ‘Tankın Sesi Değil Halkın Sesi’ yürüyüşü yapıldı.

 

Darbelerden kurtulmanın, darbelerin sonuçlarını ortadan kaldırmakla olacağını belirten HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Merve Kavakçı’nın haklarının iade edilmesini talep ederek, “28 Şubat sürecinde mağdurlar oldu. Bu insanlara çektirilen bu zulümlerin en azından karşılığı olmalı, dolayısıyla mağdurlara tazminat ödenmesi de sağlanmalıdır” dedi. (milliyet)

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2012, 19:27

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER