Meclis'te Gezi tartışması

Meclis'te Gezi davası kararına ilişkin konuşan AK Partili Mehmet Muş, "vandalizm” ve “eşkıyalık” ifadelerini kullandı, muhalefet tepki gösterdi

Meclis'te Gezi tartışması

Gezi davasında verilen beraat kararı Meclis Genel Kurulu’nda da gündeme geldi. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un Gezi için “Vandalizm” demesi üzerine CHP ve HDP devlet görevlilerini işaret etti.

AK Partili Muş, Gezi davasında sanıkların beraat etmesiyle sonuçlanan yargı kararına saygı duyduklarını ifade etti ancak “Hak arama iddiasıyla oradaki araçları yakmak, oraları dağıtmak bir hak arama yöntemi değildir, vandalizmdir” ifadelerini kullandı.

ALTAY: VANDAL ARIYORSANIZ GÖREVLİLERE BAKACAKSINIZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Muş’un açıklamalarına söz alarak karşılık verdi. Altay, Gezi direnişi sırasında “vandalizm” kavramının AK Parti ile yollarını ayıran Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e ait bir söylem olduğu hatırlatmasında bulundu. Altay, “Asıl vandalizm insanlar doğa ve çevre hassasiyetiyle Taksim Gezi Parkı’na çadır kurmuş, şiddete başvurmadan, tepki ve protesto hakkını kullanırken; insanların içinde uyudukları çadırların bile bile yakılmasıdır. Çadırları yakılan o insanlar, can havliyle kendilerini öldürmeye yönelmiş o insanlara saldırmaları devletin isteği ve tahrik etmesiyle yapılmıştır. Bir vandal aranıyorsa Gezi Parkı’nda bunları yapan devlet görevlilerine bakacaksınız. Devlet buna göz yumuyorsa -ki yumdu, AKP’nin devleti vandalizme tevessül etmişti” diye konuştu.

OLUÇ: VANDALİZMİ ÇAPKIN VE MUTLU’DA ARAYIN

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da insanları vandalizmle suçlamanın doğru olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Bu vandalizm suçlamasını reddediyoruz. Vandalizmden bahsedilecekse FETÖ örgüt üyesi nedeniyle ceza alan dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile valisi Hüseyin Avni Mutlu’dan bahsetmek gerekiyor. O dönemde son derece barışçıl başlayan protestoları provoke etmiş olan devlet yöneticilerinden, kişilerde aramalısınız.”

MUŞ: GEZİ EŞKİYALIKTIR

Yeniden söz alan AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Gezi’yi eşkıyalıkla itham ederek, “Mahkeme böyle bir suç yoktur demiyor ki, somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı veriyor. 10 gün boyunca çadır mı yakıldı orada. Bu eşkıyalıktır, bizim meseleye bakışımız budur” ifadelerini kullandı.

CHP’li Altay, Gezi’ye eşkıyalık demenin 30 milyona eşkıya demek olduğunu belirterek “Gezi her yerde vardı. Gerçekten iyi niyetle, samimi bir çevre hassasiyetiyle başlayan bir hareketi kriminize, terörize eden devlettir. Yüzüne maske takıp belediye otobüslerini yakanlar da ajan provokatörler olduğunu, polisin olduğunu Sayın Muş’ta iyi biliyor. Eşkıyalık sözünü Sayın Muş’a iade ediyorum” dedi. 

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER