Meclis darbe girişimini araştıracak

Komisyon 15 üyeden oluşacak

Meclis darbe girişimini araştıracak

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 15 Temmuz'daki darbe girişimi ile Gülen Grubu’nun faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyon 15 üyeden oluşacak.
 
Komisyonun çalışma süresi başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üye seçimi tarihinden sonra 3 ay olacak. Kurulan komisyon, gerekli görülmesi halinde Ankara dışında da çalışmalarda bulunabilecek.
 
Anayasanın 98, içtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca kurulan komisyon hakkındaki TBMM kararı, Meclis Genel Kurulu'nda 26 Temmuz'da kabul edilmişti.
 
ÇOCUK İSTİSMARI DA ARAŞTIRILACAK
 
Öte yandan çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarını araştırmakla ilgili olarak kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun görev süresinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Alınan kararla, başta cinsel istismar olmak üzere çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyonun görev süresi 22 Temmuz'dan itibaren 1 ay süreyle uzatıldı.
 
Söz konusu karar, TBMM Genel Kurulu'nun 27 Temmuz'daki 119. birleşiminde kabul edilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 13:41
YORUM EKLE