Martin Schulz’den Erdoğan’a çağrı: Demokrasiye geri dönün

SPD lideri Schulz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Demokrasiye dönün” çağrısı yaptı

Martin Schulz’den Erdoğan’a çağrı: Demokrasiye geri dönün

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD), Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da “Demokrasiye dönün” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Schulz, “Bu cumhurbaşkanı ülkemizdeki demokrasinin tüm olanaklarından faydalanıyor ancak kendi ülkesinde ve kendi vatandaşları için bunlardan vazgeçiyor. Bu devlet başkanına söylüyorum, daha önce bulunduğunuz demokrasi yoluna geri dönün. İçerideki gazetecileri serbest bırakın. Mümkünse hemen bugün” dedi.

Arda Varlı’nın Hürriyet’teki haberine göre, SDP, 24 Eylül’de yapılacak genel federal seçimler için olağanüstü kongresini topladı.

SPD Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, partisinin seçim programının tartışıldığı kongredeki konuşmasının bir bölümünü Türkiye’ye ayırdı.

Kongrenin ‘onur konuklarından’ Can Dündar’ı selamlayan Schulz, ‘kardeş partiler’ olarak nitelendirdiği CHP ve HDP ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayarak, “Binlerce muhalifin saldırıya uğraması ve hapse atılması bir skandaldır. Çok sayıda gazetecinin hapse atılması bir skandaldır“ dedi.

‘Türkiye Cumhurbaşkanı’na iki sözü olduğunu belirten Schulz, “Bu cumhurbaşkanı ülkemizdeki demokrasinin tüm olanaklarından faydalanıyor ancak kendi ülkesinde ve kendi vatandaşları için bunlardan vazgeçiyor. Bu devlet başkanına söylüyorum, daha önce bulunduğunuz demokrasi yoluna geri dönün. İçerideki gazetecileri serbest bırakın. Mümkünse hemen bugün” çağrısını yaptı.

Bunun üzerine eski Başbakan Schröder ve eski Genel Başkan Müntefering de dahil salonda bulunanların tümü ayağa kalkıp uzun süre alkışladı.

CAN DÜNDAR ONUR KONUĞU

SPD’nin Dortmund’daki olağanüstü genel kuruluna onur konukları olarak partinin eski Genel Başkanı ve eski Başbakan Gerhard Schröder, eski Genel Başkan Franz Müntefering ile Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar da davet edildi.

Schröder, Müntefering ve Dündar en ön sırada yan yana oturarak genel kurulu izledi. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, Schröder ve Münterfering ile birlikte Dündar’ı da selamlamak için yanlarına kadar geldi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig de Dündar’ı kürsüde adını anarak selamladı.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER