Mansur Yavaş'tan Deniz Gezmiş açıklaması

Deniz Gezmiş, Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal'e 'çete' demişti...

 Mansur Yavaş'tan Deniz Gezmiş açıklaması

CHP'nin yerel seçimlerde sağdan transfer edilen isimlerinden ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığında iddialı olan Mansur Yavaş'ın aday ilan edildikten sonra CHP örgütleriyle çeşitli toplantılarda bir araya geldiği kaydedildi.

Buluşmalarda CHP örgütleri ile tanışan Mansur Yavaş'a Deniz Gezmiş'e "katil" dediği, solu eleştirdiği 80'li yılların sonu 90'lı yılların başındaki çeşitli konuşmaları hatırlatıldı. Yavaş'a en çok "Eski MHP'li olarak CHP'de siyaseti niye tercih ettiniz?" sorusu yöneltildi.

Vatan gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre, Yavaş'ın basına da yansıyan ses kayıtlarına ilişkin, "Gençtik, öyle şeyler söyledik. Şimdi olgunlaştık. Artık daha bütünleştirici, birleştirici siyaset yapmanın gerekliliğine inanıyoruz" diyerek özeleştiri yaptığı ifade edildi. Yavaş, "Neden CHP'de siyaset?" sorusuna da, "Melih Gökçek devrine son vermek için" yanıtı verdi.

Öte yandan parti yöneticilerine ve milletvekillerine Ankara'nın yanı sıra, Anadolu'daki Alevi köylerinden, hatta Alevi nüfusun yoğun olarak yaşadığı Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinden de, Yavaş başta olmak üzere partinin eski MHP'li isimleri aday yapma tercihinin gerekçeleri soruldu. Bu durumdan rahatsızlığını ileten seçmenlere, parti kurmaylarının ise, "Yavaş tercihi, AKP'ye ve 20 yıldır Ankara'yı yöneten Melih Gökçek'e karşı bir gerekliliktir" dediği kaydedildi.

MANSUR YAVAŞ NE DEMİŞTİ?

CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş'ın, geçtiğimiz ay Melih Gökçek'e ait bir kanaldan yayınlanan çok eski bir konuşmasında, “İkide bir Deniz Gezmiş’i, hâkim katili Yılmaz Güney’i, terörist kör Eşber’i ve Yaşar Kemal’i kahraman ilan edip ülkücüleri mafya ve çete ilan eden azılılara soruyorum: Bu insanlar mı çete yoksa siz mi çetesiniz?” ifadelerini kullandığı görülüyordu. Bu konuşma nedeniyle CHP ve Mansur Yavaş yoğun eleştiri almıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 14:34
YORUM EKLE