Mansur Yavaş: Makam araçlarını kim kullanıyor açıklayacağız

Yavaş adaylığının açıklanmasının ardından 850 kişinin belediyede işe alındığını tespit ettiklerini söyledi

Mansur Yavaş: Makam araçlarını kim kullanıyor açıklayacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, FOX TV’de canlı yayınlanan “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına katıldı.

Tasarruf tedbirleri kapsamında belediyeye ait bin 953 olan araç sayısını bin 252’ye düşürdüklerini hatırlatan Yavaş “Makam araçlarını, hangi plakayı kimin kullandığını internetten yayınlayacağız” dedi.

Göreve geldiği günden itibaren hayata geçirdiği projeleri anlatan ve yeni projeler hakkında detaylı bilgi veren Yavaş, kendisine yönelik eleştirilere de yanıt vererek, “Eksik yapıyor desinler. Asla çalıyor ama çalışıyor dedirtmem” diye konuştu.

“Harcadığımız para milletin parası. Bir kuruşunun bile boşa gitmemesi lazım. Ankara bu ülkenin göz bebeği, merceği ve mücevheridir. Rozetimi çıkarır, işime odaklanırım” diyen Yavaş, yapılan ihalelerin canlı yayınlandığını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Altı aydır hâlâ belediyenin röntgenini çekiyoruz. Önemli olan öncelikle vatandaşa karşı şeffaf olmak. Çünkü biz vatandaşın ödediği vergiyle maaş alan insanlarız. Dolayısıyla bizim bir tane sorumluluğumuz var, halka karşı. Vatandaşlardan aldığımız parayı da nasıl harcadığımızı insanlara göstermemiz lazım. Bunun için hemen seçilir seçilmez Meclis yayınını halka açtık…

Daha sonra ihaleleri canlı yayınlamaya başladık. Bir günde 6-7 ihalenin canlı yayınlandığı oluyor. Doğrudan teminle yapılan ihalelerin de geniş kapsamlı bir şekilde yapılması için de çalışmalarımız devam ediyor. İlk defa biz örnek olacak şekilde ihaleleri tamamen bilgisayar üzerinden kimsenin görmeyeceği şekilde daha şeffaf yapacağız ki bunu kamu ihale kurumu yıllardır yapmak istiyor. Biz hizmetimizle görünür olacağız, işimizi yapacağız. İşimize odaklandık onun haricinde reklama falan da ihtiyacımız yok. Yeter ki Ankaralı memnun olsun. Çünkü reklam yapacağınız her şeyin bütçesi bir şekilde belediyeden çıkıyor buna da bizim hakkımız yok. Biz hesap sormaya değil hesap vermeye talip olmuştuk.”

‘ADAYLIĞIM AÇIKLANDIKTAN SONRA 850 KİŞİ İŞE ALINMIŞ’

Ekonomik kriz nedeniyle birçok işyerinin kapandığına dikkat çeken Yavaş, işe alımlarda torpile değil liyakata önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Maalesef genç işsizlik var. Herkesin gideceği tek kapı belediye oluyor. Neden belediye oluyor derseniz; bugün resmi devlet dairelerine gittiklerinde kimseyle görüşemiyorlar ama bir şekilde belediye başkanı ile olmazsa belediye meclis üyeleriyle o da olmazsa partililere gidip görüşebiliyorlar. Bir ümit insanlar her yere öz geçmişini veriyor. Biz adil ve liyakata uygun bir şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Mesela bugüne kadar belediyeden işten ayrılan insan 118 kişi sadece. Bunların içerisinde benimle mahkeme sürecinde olanlar, hakaret edenler var. Hatta seçimden sonra da hakaret etmeye devam ediyor. Birileri belli ki teşvik ediyor, atarsa yerin hazır diyor. Onlarla bizim çalışma imkanımız yok. Bunlardan 50 kadarı da 1 Nisan’dan yani seçim sonuçlandıktan sonra işe alınanlar. Bunu da o zaman twitter’dan açıklamıştım. Onları tabi ki çıkardık çünkü etik değil.

‘LİYAKATLI OLANLAR İŞTE KALACAK’

“Benim adaylığım açıklandıktan sonra yaklaşık 850 kişi alınmış belediyeye 31 Mart’a kadar. Bunların içerisinden ayıklıyoruz. Gerçekten liyakatlı olanlar işte kalacaklar. Bazen acil durumlar oluyor. Örneğin bizim belediyede İtfaiye’ye 600 kişi alınmış. Eskiden belediye direkt alabiliyordu şimdi alamıyor. Bunlar memur yapmak için alınmış. Bunlardan sadece 200 kişi kalmış diğerleri gitmiş. Müthiş bir şekilde itfaiyeciye ihtiyacımız var. Yine Zabıta alınmış ama onlar da başka yerlere kaydırılmışlar. Kadroyu yeniden toparlamaya çalışıyoruz. Zaten bizim memur olarak direkt kimseyi alma yetkimiz yok. Onlar yine KPSS’ye göre gelecekler.”

Belediyede israfla mücadeleyi esas aldıklarını ifade eden Yavaş, tasarruf önlemlerini hızla hayata geçirdikleri ve geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Belediyedeki bin 953 olan araç sayısını bin 252’ye düşürdüklerine dikkat çeken Yavaş, ilk etapta 701 araç tasarrufu sağlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’ de ilk kez şöyle bir şey yapacağız. Makam araçlarını, hangi plakayı kimin kullandığını internetten yayınlayacağız. Herkes kimin kullandığını görsün, şikayet edeceklerse etsinler. Acemiliğimiz olabilir, bir takım eksikliklerimiz olabilir. Biz bunları kabul ediyoruz ve bir şeyi geciktirdiğimiz zaman hemen vatandaştan özür dileyen tabelaları da asıyoruz. İhaleleri açık yaparak katılımı fazla yaparak, 1 milyara yapılan ihaleleri 200 milyon liraya kadar düşürerek hatta belki önümüzdeki yıl ihale yapmadan hizmetin tamamını kendimiz karşılayarak, bir yandan gelirleri artıracağız bir yandan da israfı ortadan kaldıracağız.”

‘HÜKÜMETİN SAĞLIĞA AYIRDIĞI PARAYI ASFALTA KULLANAMAZSINIZ’

“Suyu aslında daha da ucuz vermemiz lazım” diyen Yavaş, öğrencilere yüzde 50 su indirimi uygulamasına geçilmesinin ardından olumlu geri dönüş aldıklarını söyledi. Yavaş, Meclise sundukları ancak kabul edilmeyen su faturalarında kademeli tarife uygulamasını ise detaylı olarak şu sözlerle anlattı:

“Daha önceki yıllarda ASKİ’nin görevi dışındaki birçok harcamayı ASKİ üzerinden yapmışlar. Yani siz hükümetin sağlığa, milli eğitime ayırdığı parayı gidip asfalta kullanamazsınız. Aynı şekilde su insan hakkıdır. Şu anda bizim acil yapmamız gereken 1,5 milyar liralık yatırım var. Ankara’nın 50 yıllık su boruları çürüdü, çok uzun süre susuz kalabiliriz diye muhalefete biz bunu anlattık, kabul etmediler. Teklifimiz şuydu; Başkentlilerin yüzde 70’i 10 ton ve altında su kullanıyor. Geri kalanı 10 tondan fazla kullanıyor. Su tüketiminin azaltılması adına 10 ton kullananlara hiç zam yapmayalım. Aslında su fiyatı tespit edilirken maliyet ve yüzde 10 olması gerekirken yıllarca Ankaralıların cebinden para çıktı.”

‘TAKAS YAPALIM DEDİM HENÜZ YANIT GELMEDİ’

Canlı yayında ihaleyle kiraya verilen ve Büyükşehir Belediyesi’nin kazandığı Atatürk Orman Çiftliği arazisine ilişkin sorulara da yanıt veren Yavaş şunları kaydetti:

“Biz önce bize direkt verin, ihaleye çıkartmayın dedik. Verebilirlerdi ama ihaleye çıktılar. Burada söz konusu olan insanların daha çok tepki gösterdiği AOÇ’nin Çukurambar’da bir arazisi daha var. Sağlı sollu müthiş bir şekilde yapılaşmaya yol açacak çok kötü bir yer. Bununla ilgili de yazı yazdım. 400 milyon lirayla takas yapalım dedim ama henüz cevap gelmedi. Oraya yeşil bir park yapmak istiyoruz. Hatta bu konuyu Cumhurbaşkanımız bizi topladığında ilettim. Bir komisyon kurulacak denildi. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a hazırladığımız dosyaları Çarşamba günü ileteceğiz. Ankara betondan bıktı. İmar rantı ile ilgili belediyeye dosya gelmiyor artık. Bundan sonra da gelmeyecek. Bunun için meclis üyelerine de teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 19:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER