"Mahkeme heyeti, Erdoğan'ın intikam heveslerini tatmin etmek için çaba harcamakta"

MYK’nın açıklamasında, Demirtaş'a yönelik 'zorla duruşmaya çıkarma' kararına da tepki gösterildi

"Mahkeme heyeti, Erdoğan'ın intikam heveslerini tatmin etmek için çaba harcamakta"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanma sürecine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Demirtaş’ın davalarında hukuksuzluğun derinleştiği savunulurken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın mahkemeleri yönlendirdiği öne sürüldü.

MYK’nın yazılı açıklamasında, "Anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmelere aykırı olarak ve hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’a yönelik keyfi, usulsüz ve intikamcı uygulamalar sürdürülmektedir. Son olarak bugüne kadar görülmemiş 2 uygulama yargının tamamen taraflı, bağımlı ve Erdoğan rejimi tarafından yönlendirilen bir hale geldiğinin açık göstergeleridir" dedi.

Açıklamada, Demirtaş'a yönelik 'zorla duruşmaya çıkarma' kararına da tepki gösterilerek, "Bugün Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın saat 14.00’te Şırnak 1. Asliye’de yapılacak olan duruşmaya bizzat katılım talebinin reddi sonrasında, zorla SEGBİS yoluyla duruşmaya katılması yönündeki karardır. Hukukta yeri olmayan bu karar da kabul edilemez" denildi.

'HUKUKİ, AHLAKİ VE VİCDANİ DEĞİL'

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sayın Demirtaş hakkında açılan ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tevzi gören dosyada heyetçe toplanılarak "tensip" yapılmadan ve henüz hiçbir ara karar tesis edilmeden Mahkeme Başkanı’nın bizzat kişisel tasarrufu ile dosya birleştirme önerisinde bulunulmuştur. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu öneriyi reddetmesi üzerine Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kez heyetçe 9 Haziran 2017 tarihinde ikinci kez birleştirme talebinde bulunmuştur. Bu başvuru da ret olununca, bu kez 19. Ağır Ceza re’sen birleştirme kararı almıştır. Şimdi dosya Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilecek, orası hangi mahkemede devam edileceğine karar verecek, yeni bir karar numarası ve duruşma günü saptanacaktır.

Ne Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan bu davada, ne de Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2017/500 esas sayılı dosyasında Demirtaş’a yönelik “6-8 Ekim olayları sırasında işlenen suçlar yönünden” herhangi bir isnatta bulunulmamış, herhangi bir dava açılmamıştır. Dokunulmazlıkların rafa kaldırılması ile ilgili düzenlemenin özü, 20 Mayıs 2016 tarihinden evvel, hakkında fezleke düzenlenen milletvekillerinin yargılanabileceği şeklindedir. Demirtaş ile ilgili, bu yargılamaya konu olabilecek herhangi bir fezleke düzenlenmemiştir. Demirtaş’ı “6-8 Ekim olaylarında meydana gelen ölümlerden sorumlu tutarak yargılamak” hukuken olanaklı değildir.

Gerek birleştirme istem yazısı içeriği ve gerekse birleştirme yönlü karar tamamen keyfidir, kişisel hedef gösterme amaçlıdır. Saray medyasının yönlendirmesidir ve bir algı operasyonunun devamıdır. Hiçbir hukuki, ahlaki ve vicdani yönü yoktur. Gayri hukuki ve siyasal manipülasyonlarla oluşturulan bu karar kabul edilemez. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin tarafsızlığından ve bağımsızlığından söz edilemez."

'ZORLA SEGBİS'E TEPKİ

 "Bugün Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın saat 14.00’te Şırnak 1. Asliye’de yapılacak olan duruşmaya bizzat katılım talebinin reddi sonrasında, zorla SEGBİS yoluyla duruşmaya katılması yönündeki karardır. Hukukta yeri olmayan bu karar da kabul edilemez"

"Her iki mahkeme heyeti de hem hukuken hem de vicdanen tarafsız ve bağımsız kabul edilemez. Siyasal baskı ve yönlendirmelerle hareket etmektedir. Erdoğan rejiminin intikam heveslerini tatmin etmek için çaba harcamaktadırlar. Bu tutumların hesabı hukuken hem iç hem de uluslararası hukuk zemininde mutlaka sorulacaktır."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 08:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER