Macron: Türkiye artık AB'nin ortağı değil

Emmanuel Macron 'Niyetini netleştirmek Türkiye'ye kalmış' dedi

Macron: Türkiye artık AB'nin ortağı değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’nın bir bütün olarak daha açık olması ve Türkiye’ye karşı daha birleşik bir tutum benimsemesi gerektiğini söyledi.

Doğu Akdeniz nedeniyle yaşanan gerilim sürerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'ne "Türkiye'ye karşı birleşik ve net bir sese ihtiyacımız var" diye seslendi.

Ancak Macron, AB'nin Türkiye ile gerilimi artırmak istemediğini vurguladı.

Akdeniz'e kıyısı olan AB üyelerinin Korsika'da yapacağı toplantı öncesi konuşan Macron, "Niyetini netleştirmek Türkiye'ye kalmış" dedi.

Doğu Akdeniz ve Libya'daki faaliyetleri ışığında 'Türkiye'nin artık bir ortak olmadığını ilan etmek' gerektiğini savunan Macron, 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve onun kabul edilemez davranışlarına karşı Avrupa’nın kararlı olması gerektiğini' söyledi.

EuroMed 7 ülkeleri olarak bilinen Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Kıbrıs ve Yunanistan’ın katıldığı toplantıda ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ele alınacak.

Toplantının, Avrupa Konseyi’nin yaşanan gelişmeler ışığında Türkiye ile ilişkiler konusunda 24-25 Eylül’de alacağı kararlara etki etmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 23:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ewiak Ryszard
Ewiak Ryszard - 5 ay Önce

Nereye gidiyoruz? İncil der ki: "[Kuzey Krali = Rusya] belirlenen zamanda geri dönecek" (Daniel 11:29a). Bu ayrıca Avrupa Birliği ve NATO'nun dağılması anlamına gelir.

SIRADAKİ HABER