Maçoğlu'ndan MHP'ye 'Dersim' yanıtı

"Devlet Bahçeli zamanında rahat rahat giremediği Dersim'e kinini gösterdi"

Maçoğlu'ndan MHP'ye 'Dersim' yanıtı

Dersim Belediye Meclisi'nin 'Tunceli Belediyesi' tabelasını 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirme kararı sonrası MHP'den gelen açıklamalara 'Komünist Başkan' Fatih Mehmet Maçoğlu'ndan yanıt geldi. Maçoğlu, "Devlet Bahçeli zamanında rahat rahat giremediği Dersim'e kinini gösterdi" ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "İlgili karar yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır. Türkiye'de resmi olarak Dersim ismiyle anılan bir vilayet yoktur, olamayacaktır" ifadelerini kullandı.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak da önceki gün TBMM'de gündem dışı söz alarak, "Türkiye'de resmi olarak 'Dersim' ismiyle anılan bir vilayet yoktur ve olmayacaktır. Ne yapacağız? ‘Seçildi’ diyerek komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız? Popülizme yenik düşerek bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu, geçmişte dedelerinin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır" diye konuştu.

'GÜNDEM ÖZELLİKLE MİLLİYETÇİ KESİMLER TARAFINDAN BÜYÜTÜLDÜ'

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ve beraberindeki heyet, bugün Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'na dayanışma ziyaretinde bulundu.

Görüşmede, Dersim Belediye Meclisi tarafından 'Tunceli Belediyesi' tabelasının 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirilme kararı alınması ve sonrasında başlayan tartışmalar da değerlendirildi.

Maçoğlu, kararın Belediye Meclisi tarafından alındığını ve halkın iradesini yansıttığını belirtirken, milliyetçiler tarafından bilinçli manipülasyon ve saldırı örgütlendiğini söyledi.

"Bu gündem özellikle milliyetçi ve faşist kesimler tarafından büyütüldü ve Dersimlilere kayyum tehdidi yapıldı" diyen Maçoğlu, MHP lideri için de, "Devlet Bahçeli de zamanında rahat rahat giremediği Dersim'e kinini gösterdi" ifadesini kullandı.

ATAY: TİP DERSİM HALKININ YANINDADIR

TİP Milletvekili Barış Atay da görüşmede yaptığı değerlendirmede, parti olarak Dersim halkının iradesinin savunucusu olacaklarını ve halkçı belediyecilik örneklerinin geliştirilmesine her türlü desteği vereceklerini söyledi.

"Ne Dersim halkı ne de Başkan Maçoğlu yalnız değil, faşist saldırılara karşı hep birlikte mücadele edip halk iradesinin yok sayılmasına izin vermeyeceğiz" diyen Atay, TİP adına dayanışma duygularını iletti.

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
che
che - 7 ay Önce

macoglu kusura bakma senin tkp en mhp den bir farki yok hatta daha fasist ulusalci.sozde komunist diye geciniyorsun fasist bir partide neyin mucadelesini verecen be kardesim,sana oy verenler dersime ihanet etti.

Addis
Addis @che - 7 ay Önce

Asıl faşist sizin gibi TKPye Komünizme düşman olan milliyetçi zihniyettir,Atatürkçülük ile ırkçılık yapan Dersim ismine karşı çıkanlardır

Hasta le Siempre
Hasta le Siempre @che - 7 ay Önce

Bu gerecekci, ve guzrl yorumu bir kez degil, yuz kere begenip altina imzami atiyorum simdi.

SIRADAKİ HABER