"Lozan'ı istemiyorsan Sevr’e dönelim"

Yunanistan Milli Savunma Bakanı, Erdoğan'ın Lozan'la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi

"Lozan'ı istemiyorsan Sevr’e dönelim"

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın ‘Bize Sevr’i gösterip Lozan’a razı ettiler’ diyerek barış anlaşmasını ve Türkiye’nin mevcut sınırlarını tartışmaya açmasına tepkiler sürüyor.  Atina’dan bu kez “Lozan’ı istemiyorsanız Sevr’e geri dönelim’ karşılığı geldi.
 
Gazeteduvar’dan Nikolaos Stelya’nın haberine göre; Yunanistan Milli Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler’in lideri Panos Kammenos, Epir Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette “Uluslararası anlaşmaları sorgulama cüretini gösterenlere buradan bir mesaj göndermek istiyorum” dedi.
 
Kammenos, Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirerek şöyle devam etti:
 
 “Türkiye sürekli şekilde gerçekleştirdiği açıklamalarla ortamı elektriklendirmeye çalışıyor. Bizim cevabımız ulusal egemenliğin savunulması, uluslararası hukuka ve anlaşmalarına saygı çerçevesinde verilmektedir. Erdoğan Lozan Anlaşması’nı feshetmek istiyorsa Sevr Anlaşması’na geri döneceğiz. Hepimizin anlaması gereken bir nokta var; Türk Silahlı Kuvvetlerinin kayıpları, darbe sonrası gücünü kaybetmesi, Suriye’deki bitmek bilmeyen yenilgileri salakça açıklamalar yapma durumunda bırakmıştır. Bunun sonucuna bu sabah hep beraber tanık olduk. Dizleri üzerine düşen Erdoğan Rus Başkan Putin’den Suriye hakkında yaptığı açıklamalar için özür diledi. Kendisi iç siyaset nedeniyle uluslararası kamuoyunu ve Yunanistan’ı ajite edemeyeceğini anlamalı.”
 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 16:27
YORUM EKLE