'Lider kadroların siyasete dönüşü her çözüm sürecinde var'

Beşir Atalay, 'paket' açıklandıktan sonra muhalefetin yaptığı açıklamaları eleştirdi; sürecin devam ettiğini söyledi...

'Lider kadroların siyasete dönüşü her çözüm sürecinde var'

Kanal 7'ye konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtlan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Demokratikleşme paketi" açıklandıktan sonra muhalefetin yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Başbakan Tayyip Erdoğan'a korkak diyor. Tayyip Erdoğan'a her şeyi söylesen bile korkak diyemezsin. Tayyip Erdoğan iki yüzlü değildir," dedi.

"LİDER KADROLARIN GELECEĞİ, SİYASETE DÖNÜŞÜ HER ÇÖZÜM SÜRECİNDE VAR"

'Çözüm süreci'nin devam ettiğini de söyleyen Atalay şöyle konuştu:

"Biz hükümet olarak kararlılığımızı ve samimiyetimizi ortaya koyuyoruz. Dışarı çıkılacak. Silah bırakılacak. Hükümet o insanların örgüt mensuplarının durumlarına göre eve dönüşlerini yeniden dizayn edecek. Oralarda yapılacak çalışmalar var. Yapıyoruz da. Siyasete dönüşünü, lider kadroların geleceği, her çözüm süreci kendi içinde bunu taşır zaten. Dünyanın neresine bakarsanız bakın, çözüm sürecinin sonundaki en önemli nokta budur."

"PARTİ KANATLARI, 'SİLAH GİDERSE GÜNEYDOĞU'DA SEÇİMDE ZORLANIRIZ' DİYOR"

Çözüm sürecine ilişkin bütün diyalogların devam ettiğini belirten Atalay, "Ben şu anda bir kilit görmüyorum. Hükümet açısından da bir kilit görmüyorum. Biz düğümlenmiş, kilitlenmiş diye bir algı içerisinde değiliz. Ama birileri kötü niyet içerisindeyse, farklı düşünceler içerisindeyse, birilerinin niyeti farklı ise terör bitmesin. Bu devam etsin gibi niyetleri varsa, o onların işidir. Bizim düğümümüz değildir. Bizim açmazımız değildir. Biz kararlıyız. Bu işin geleceğini de biliyoruz. Terör, şiddet bittikten sonra ne yapacağımızı da biliyoruz. Ama birileri iç siyaset için hala silahı önemli görüyorsa, Benim elimde bir istihbarat raporu var. 'Silah giderse güneydoğuda seçim de falan zorlanırız' diyor. Parti kanatlarından deniliyor. Birileri hala doğuda, güneydoğuda siyaset yapmak için bu tür baskıları, korkutmaları görüyorsa bunlar kötü niyetlidir. Biz çözülsün, bitsin istiyoruz. Süreçle ilgili bütün diyaloglar devam ediyor" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZ POLİTİKA İZLEDİĞİNİN İFADESİ"

"ABD Türkiye'nin bağımsız politikalarından rahatsız mı?" şeklindeki soruya Atalay, "Şu günlerde MİT ile Hakan Fidan ile ilgili yapılan değerlendirmeler, Türkiye'nin daha kişilikli daha bağımsız politika izlediğinin bir ifadesi. Türkiye'nin bağımsız kişilikli bir politika izlemesi İsrail'in oyununa fazla girmemesi Amerikalısı, İsraillisi neticede bununla ne diyor: 'Biz Türkiye istihbaratına veya istihbaratın başındaki kişiye güvenmiyoruz' diyor. İşin özü bu. Rahatsızlar" diye yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 20:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER