'Lice'deki heykel 8 ay önce dikildi'

Lice’nin Yolaçtı köylülerine göre olay apaçık provakasyon…

 'Lice'deki heykel 8 ay önce dikildi'

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yolçatı Köyü’ndeki Mahsum Korkmaz heykelinin 8 aydır orada olduğunu belirten köylüler, şaşkın.

Habertürk gazetesinden Güngör Karakuş’un konuştuğu köylüler, “Resmi açılışı 15 Ağustos’ta yapıldı. Bu heykeli görmemeleri mümkün değil. Köye geldiklerinde görürler. Termal kamera ve Heronlarla da bu heykeli görebilirlerdi” dedi.

Heykelin yerinden kaldırılması sırasında mezarlıkta çıkan çatışmalardan geriye kalan mermi ve gaz fişeklerini toplayan köylüler, Genelkurmay’ın “200-500 kişilik bir grup roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı roketatarlarla saldırdı” açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Olay sırasında mezarlıkta kadın ve çocukların olduğunu ve kendilerine haber verilmeden mezarlığın tarandığını anlatan köylülere göre olay “Provokasyon.”

ORASI MEZARLIKLAR BÖLGESİ

BBC Türkçe'nin haberine göre de bölgeyi yakından izleyen gazeteciler, heykelin dikilmesinin gizli saklı gerçekleşmediğini ve yöre halkının katılımı ile olduğunu söylüyor.

Liceli gazeteci Veysi Polat, Lice’nin 56 köyünden insanların katılımı ve imece usulü ile heykelin dikildiğini belirtti.

Lice’nin Yolaçtı Köyü (Sisê) farklı tarihlerde farklı yerlerde ölen PKK ’lilerin cenazelerinin müzakere süreci başladıktan sonra bulundukları mezarlıklardan çıkarılarak tekrar gömüldüğü bir kabristan.

Polat, geçen yıl tamamlanan mezarlıkta 280 mezar olduğunu söylüyor. Lice çevresinde böyle üç mezarlık var. Korkmaz’ın heykelinin dikildiği mezarlık aralarında en büyük olan.

ÇATIŞMALARIN FATURASI

Yolaçtı’daki mezarlıktaki heykelin açılışı 15 Ağustos’ta yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı “Terör örgütü propogandası yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Lice Sulh Ceza Mahkemesi, heykele “suç eşyası” olduğu gerekçesiyle el konulmasına karar verdi. Kararın ardından mezarlıkta çatışmalar çıktı.  Mehdi Taşkın adlı vatandaş öldü, operasyon sonrası uzman çavuş Uğur İnal’ın kaza kurşunuyla öldüğü açıklandı. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2014, 20:48
YORUM EKLE