Leyla Zana'dan 'Türkiye milleti' açıklaması

Leyla Zana haber olmaktan kaçamadı…

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın yemin ederken "Türk milleti yerine Türkiye milleti" dediği iddia edildi. Zana "Önceden planladığım bir şey değildi. Demek ki bilinç altı" dedi.

Zana, Meclis’e girmeden önce yaptığı açıklamada “Barışa olan umudumdur beni buraya getiren” dedi.

12 Haziran seçimlerinde BDP’nin desteklediği Blok listesinden seçilen Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, BDP Eşbaşkanı Sehalattin Demirtaş ve bazı BDP’li milletvekillerinden yaklaşık yarım saat sonra TBMM’ye geldi. Zana burada gazetecilere yaptığı açıklamada diyalog çağrısı yaparak şöyle konuştu:

“Barışa olan umudumdur beni buraya getiren. Gönül isterdi ki bugün Mehmet Sincar’lar, Orhan Doğan’lar, Hatip Dicle ve Kemal Aktaş’lar da aramızda olsaydı. Gönül isterdi ki bu ülkenin seçilenleri demir kapılar ardında olmasaydı, etnik kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, ideolojik, politik duruşu ne olursa olsun toplumsal karara saygı ve bir ulusun iradesinin açığa çıkması için seçilen insanların gelip sorunların çözülebileceği bir zeminde toplumsal sorunları çözme iradesine kendi iradesini katmış olsaydı. Beklentim odur ki bir an önce bu ülke toplumun her kesiminin beklediği huzur, barış, demokrasi ve özgürlüklere kavuşmasıdır.”

"HEPİMİZİN UMUDU, ÇABASI SİLAHLARIN SUSMASI"

Zana, bir gazetecinin “Nasıl duygular içindesiniz, neler hissediyorsunuz?” sorusu üzerine “Arkadaşlar bu zemin duygularımızı ifade edeceğimiz bir zemin değil, daha çok mantığımızı çalıştırabileceğimiz ve ortak çözümleri arayacağımız bir zemindir” dedi. Zana, “Yaptığınız diyalog çağrısı aynı zamanda silahların susturulması yönünde bir çağrı mı?” sorusuna da “Aslında bu silahların çoktan susması gerekirdi. Hepimizin umudu, çabası o; bir an önce silahların susması, insanın konuşmasıdır” yanıtını verdi.

"TÜRK MİLLETİ YERİNE TÜRKİYE MİLLETİ"

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Zana, 1991 yılındaki yemin töreninde yemin bittikten sonra Kürtçe olarak, "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için yapıyorum" demiş hakkında açılan dava üzerine 1994 yılında Meclis’ten gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

O nedenle gözler en çok onun üzerindeydi.

Cezaevinde 10 yıl yattıktan sonra yeniden Meclis’e Diyarbakır milletvekili olarak dönen Zana’nın yemin etmesi ilgiyle izlendi. Kısık bir sesle yemini eden Zana yemin bittikten sonra kürsüden ayrıldı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek de bir düzeltme yapmasına gerek görmeden teşekkür etti.

Ancak daha sonra Zana’nın yemin ederken "Türk milleti" yerine Türkiye milleti dediği iddia edildi. Zana basın mensuplarının bu sorusu üzerine, "Önceden planladığım bir şey değildi. Demek ki bilinç altı" dedi.

Ama bu açıklama da Zana'nın yemininin yine haber olmasını engelleyemedi...

YORUM EKLE